Miasto dla przyszłych pokoleń
Sześcioro doktorantów i doktorantek (lista znajduje się na stronie stypendiów) po podpisaniu umów stypendialnych będzie realizować projekty badawcze odpowiadające na konkretne wyzwania związane z funkcjonowaniem i rozwojem Warszawy. W tej edycji badacze i badaczki będą się zajmowali trzema obszarami:
- Uczestnictwo „nowych warszawianek i warszawiaków” (osób z doświadczeniem migracji lub uchodźctwa) w kulturze – potrzeby, mapowanie, dostępność;
- Suburbanizacja a zanieczyszczenie światłem na terenach cennych przyrodniczo;
- System żywnościowy Warszawy.
– Zarządzanie wielkim miastem, a zwłaszcza planowanie kierunków jego rozwoju, musi się opierać na naukowym podejściu. Cieszymy się bardzo, że młodzi badacze wnoszą swój wkład w strategiczne decyzje zapadające w urzędzie. Bo budujemy Warszawę nie tylko dla obecnych mieszkańców, ale także dla przyszłych pokoleń – mówi dyrektor Biura Strategii i Analiz Olaf Osica.
Kultura przede wszystkim
Spośród szóstki stypendystów aż cztery osoby zostały wybrane do obszaru zaproponowanego przez Biuro Kultury. To kolejna edycja, w której Biuro Kultury korzysta z możliwości współpracy z doktorantami w programie stypendialnym.
– Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie współpracy w V edycji. Możliwość realizowania projektów badawczych z młodymi naukowcami pozwala na uzupełnienie działań biura i przyjrzenie się warszawskiej kulturze z innej perspektywy. Wyniki prac stypendialnych posłużą do dalszych analiz i planowania działań związanych ze Strategią #Warszawa2030. Dotychczasowa współpraca ze stypendystami jest na tyle interesująca, że z przyjemnością wzięliśmy udział w kolejnym naborze – mówi zastępczyni dyrektora Biura Kultury Izabela Jasińska.
Doktoranci dla Warszawy
W ciągu pięciu edycji warszawskich stypendiów dla doktorantów zgłoszono 166 wniosków, miasto przyznało 27 stypendiów, każde w kwocie do 30 tys. zł. Stypendysta oprócz wsparcia finansowego może liczyć na opiekę pracownika merytorycznego ratusza, polegającą np. na ułatwieniu dostępu do danych i opracowań, którymi dysponuje urząd lub pomoc w załatwieniu ewentualnych formalności wymaganych do przeprowadzenia badania. Wyniki pomyślnie zrealizowanych stypendialnych projektów badawczych będą wykorzystane w kształtowaniu polityk miejskich.
Poprzednie edycje przyniosły różnorodne miejskie projekty badawcze m.in.:
- Potencjał Warszawy w kształtowaniu lokalnych modeli gospodarki cyrkularnej.
- Ulice jako miejskie przestrzenie publiczne – optymalizacja przestrzeni.
- Droga do współdziałania. Ewaluacja współpracy pozafinansowej m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych.
- Warszawski pracownik młodzieżowy: opracowanie profilu kompetencyjnego i proponowanych działań wspierających.
Miasto zaprasza doktorantów i doktorantki z uczelni z całego kraju do udziału w kolejnej edycji stypendiów. Obszary badawcze, w których będzie można składać wnioski zostaną opublikowane wiosną 2024 r. Wszystkie informacje o stypendiach, a także prezentacja zrealizowanych projektów badawczych są dostępne na stronie stypendiów.