Przyłącz się do akcji Żonkile. POLIN poszukuje wolontariuszy

fot. mat. prasowe

W tym roku organizatorzy wyjątkowo przeprowadzą rekrutację w dwóch etapach dla różnych grup wiekowych: nabór dla wolontariuszy indywidualnych od 18. roku życia oraz nabór instytucjonalny dla młodszych uczestników akcji w ramach rekrutacji grupowej dla szkół z całej Polski oraz bibliotek i instytucji kultury.

Nabór indywidualny potrwa do 12 lutego, a instytucjonalny rozpocznie się 14 lutego i zakończy w połowie kwietnia. Wolontariat indywidualny poprzedzony będzie warsztatami komunikacyjnymi, wykładami i spacerami edukacyjnymi dotyczącymi historii polskich Żydów oraz wojennej historii Warszawy. Oddzielny program edukacyjny został przygotowany także dla placówek włączających się w obchody rocznicy w całej Polsce.

Aby zgłosić się do akcji, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie polin.pl i wskazać w nim dogodną datę spotkania informacyjnego (na zoom), podczas którego pracownicy muzeum opowiedzą o szczegółach wolontariatu.

– W bieżącym roku nasi wolontariusze rozpoczną niezwykłą akcję na ulicach Warszawy – wręczą aż dwumilionowy żonkil. Od 2013 roku dołączyło do tej inicjatywy ponad 13 tysięcy oddanych wolontariuszek i wolontariuszy. Działając bezinteresownie, z silnego poczucia obowiązku i serdecznej potrzeby, przyczynili się do przywrócenia pamięci o tragicznym powstaniu w getcie warszawskim, informuje Zofia Bojańczyk z Muzeum Polin.

Dlaczego żonkile?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

Akcja Żonkile to inicjatywa, której celem jest przywracanie pamięci o powstaniu o getcie warszawskim, ale to także możliwość budowania wspólnoty opartej na wzajemnym szacunku i tolerancji.

Powstanie w getcie warszawskim

W 1940 r. Niemcy ogrodzili murem część centrum Warszawy i stłoczyli tam prawie pół miliona Żydów ze stolicy i okolic. Uwięzieni w getcie, umierali wskutek głodu, chorób, niewolniczej pracy i ginęli w egzekucjach. Latem 1942 r. została zorganizowana Wielka Akcja likwidacyjna. Niemcy wywieźli z getta do ośrodka zagłady w Treblince blisko 300 tysięcy Żydów. Wśród tych, którzy pozostali, narodziła się idea zbrojnego oporu. 19 kwietnia 1943 r. dwa tysiące Niemców wkroczyło do getta, by je ostatecznie zlikwidować. Przeciwstawiło się im kilkuset młodych ludzi z konspiracyjnych – Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW). Powstańcy, pod dowództwem Mordechaja Anielewicza, byli wycieńczeni i słabo uzbrojeni. Wielu wiedziało, że nie mają szans, ale wolało zginąć w walce, by ocalić swoją godność.

– Jeśli zastanawiasz się nad dołączeniem do grona naszych wolontariuszy, a obawa braku wystarczającej wiedzy z historii Warszawy czy powstania w getcie Warszawskim stanowi barierę – nie martw się. Nasze muzeum oferuje kompleksowe wsparcie edukacyjne. Nasi edukatorzy zapewnią Ci szkolenia, wykłady i pełne merytoryczne oraz komunikacyjne wsparcie, mówi Zofia Bojańczyk z Muzeum Polin.

– Poszukujemy osób odpowiedzialnych, dobrze zorganizowanych, lubiących pracę z ludźmi i, przede wszystkim, zaangażowanych w działania na rzecz tolerancji i wzajemnego szacunku, dodaje Bojańczyk.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.