Puszki WOŚP ruszyły w świat. 33. Finał coraz bliżej

fot. Łukasz Widziszowski; wosp.org.pl

Przełom listopada i grudnia to czas intensywnych przygotowań do Finału WOŚP. 30 listopada pierwsze paczki zostały wysłane do 1686 zarejestrowanych Sztabów. W przygotowaniu przesyłek w Łazach uczestniczyli wolontariusze Pokojowego Patrolu.

Trwają intensywne przygotowania do kolejnej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ramach nadchodzącego 33. Finału zarejestrowano 1686 sztabów. W sobotę w Łazach przygotowano i zapakowano paczki, które dotrą właśnie tych do sztabów i posłużą wolontariuszom. A co w nich się znajduje?

– mówił Jurek Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP.

fot. Radio Kolor

W ciągu kilku godzin udało się przygotować 5092 paczki z 105 880 plakatami, 181 533 puszkami i 710 400 serduszkami.

Wolontariusze

Co roku w przygotowaniach do finałów i w samych finałach WOŚP udział biorą tysiące wolontariuszy. W sobotę, w Łazach przygotowywali paczki do wysłania do sztabów na całym świecie. Z wolontariuszami rozmawiała reporterka Radia Kolor Maja Gasperowicz.

Chęć niesienia pomocy to główny powód udziału w takim wolontariacie, dla niektórych ma on także osobiste znaczenie, przyznają członkowie Pokojowego Patrolu.

Wciąż trwają zgłoszenia wolontariuszy — w sumie będzie ich 120 tysięcy. Do tej pory zarejestrowanych zostało blisko 44 tysięcy wolontariuszy.

Światowe puszki

Środki zbierane będą w szczególnie nietypowych miejscach. Na liście znalazły się m.in. Japonia, Tajlandia czy Chile. Sztaby za granicą będą małymi ambasadami Polski, metaforyzuje prezes Fundacji

Serce Finału

Centrum działań w Warszawie będą Błonia PGE Narodowego, gdzie powstanie Miasteczko, które ruszy dzień przed Finałem, oraz studio główne, z którego nadawana jest transmisja telewizyjna i internetowa oraz scena koncertowa. Chętni mogą odwiedzić Miasteczko WOŚP i na żywo obserwować zbiórkę, opowiada Jurek Owsiak.

Dla szpitali tylko najlepszy sprzęt

WOŚP co roku doposaża polskie szpitale w specjalistyczny sprzęt. Fundacja dba o potrzeby pacjentów, a pomagają jej w tym sami lekarze, którzy informują o potrzebach. To niezwykle istotne również w kontekście planowania, tłumaczył Jurek Owsiak.

Aby móc jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby polskich placówek medycznych, szczególnie istotna jest współpraca Fundacji z lekarzami, którzy określają konkretne wymagania sprzętowe, dodaje szef WOŚPu.

Już w grudniu darczyńcy będą mogli wspierać akcję poprzez kanały elektroniczne, natomiast tradycyjna zbiórka uliczna z tekturowymi puszkami odbędzie się w ostatnią niedzielę stycznia.

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 26 stycznia i dedykowany będzie onkologii i hematologii dziecięcej. Planowany jest zakup urządzeń dla chirurgii onkologicznej, neurochirurgii diagnostyki onkologicznej, patomorfologii i hospicjów.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.