Rada Warszawy przyjęła politykę różnorodności społecznej

fot. Urząd m.st. Warszawy

40% mieszkańców nie urodziło się w stolicy, w nieco ponad 20% gospodarstw żyją osoby z niepełnosprawnością, ponad 70% warszawiaków ma wyższe wykształcenie – takie wnioski płyną z badania dotyczącego mieszkańców Warszawy. Na ich podstawie powstała polityka różnorodności społecznej. Zapisane w niej standardy będą wprowadzane w miejskich instytucjach.

Ratusz opracował dokument, aby każdy w mieście czuł się dobrze. Zawarte w nim wartości i zasady będą stosowane, aby każdemu mieszkańcowi zapewnić szacunek i bezpieczeństwo. Zapisano w nim m.in. otwartość na drugiego człowieka i jego perspektywę, solidarność, a także dostępność miejskich usług dla wszystkich czy reagowanie na sytuacje dyskryminacji.

Różnorodność narodowościowa i wyznaniowa

Z badania wynika, że w Warszawie osób bez polskiego paszportu zameldowanych na pobyt stały lub czasowy jest 42 tys. osób. Według Ratusza rzeczywista liczba może być nawet większa. W mieście zarejestrowanych jest 55 związków wyznaniowych. Z badań nie wynika ile osób LGBT+ może mieszkać w stolicy, ale według organizacji działających na rzecz tej społeczności, może to być nawet 200 tys. osób.

Badanie wskazuje także na różnice w dochodach w mieszkańców. Są one widoczne między centrum miasta, a jego obrzeżami oraz między prawo- i lewobrzeżną Warszawą.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.