Rafał Trzaskowski wrócił po wizycie w Buczy i Kijowie. Zadeklarował dalszą pomoc Ukrainie

fot. E. Lach

Prezydent Warszawy oraz burmistrzowie Pragi, Bratysławy i Budapesztu wyjechali do Kijowa na zaproszenie mera Witalija Kliczki. Odwiedzili oni także miejscowość Bucza. Podczas wizyty prezydent Trzaskowski podpisał z merem Kliczką list intencyjny w sprawie przekazania dziesięciu starszych składów metra. Pociągi mają służyć m.in. jako źródło części przy naprawach.

Od momentu, kiedy za naszą wschodnią granicą zaczęło dziać się źle, byliśmy gotowi, aby nieść pomoc. Nasze wsparcie w imieniu Paktu Wolnych Miast deklarowaliśmy jeszcze na kilka dni przed wybuchem wojny, podczas wizyty w Kijowie – mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. 

Teraz zdecydowaliśmy się przekazać 10 pociągów warszawskiego metra. Chcemy też pomagać przy odbudowie Ukrainy. Już dziś chronimy tamtejsze pomniki i dziedzictwo kulturalne, a w przyszłości, podczas odbudowy kraju, zamierzamy przekazać nasze doświadczenia w wykorzystywaniu unijnej pomocy — dodał. 

Dziś prezydenci miast opowiedzieli o wrażeniach z wizyty w Ukrainie podczas konferencji w Warszawie. 

Inaczej ogląda się obrazy z wojny w telewizji, a inna rzecz to świadectwo z pierwszej ręki. Bucza, rozmowy ze wszystkimi, którzy byli przy tym, kiedy ludzie byli terroryzowani, gwałceni, zabijani. Mer, który musiał się ukrywać. Ci wszyscy ludzie organizowali przez cały czas pomoc – mówił prezydent Trzaskowski.

W Kijowie widzieliśmy ośrodek dla dzieci z frontu – niepełnosprawne, z autyzmem, z traumą wojenną. Pomaganie im to wielkie wyzwanie. Widać tam było polski sprzęt pomagający w poruszaniu się, specjalistów, którzy pomagają im na nowo ułożyć sobie życie. Wiele opiekunek mówi po polsku, bo były z dziećmi w Polsce, ponieważ wiele z tych dzieci trafia do warszawskich szpitali — dodał prezydent. 

Refleksją podzielili się także włodarze innych miast. Burmistrz Pragi Zdeněk Hřib mówił o niesieniu pomocy Ukrainie. 

Praga jest drugim miastem po Warszawie pod względem liczby uchodźców. Od dawna staramy się zapewniać Ukrainie praktyczną pomoc, np. przekazując tramwaje, autobusy i generatory prądu – mówił Zdeněk Hřib, burmistrz Pragi.

Podczas wizyty widzieliśmy masowe groby w Buczy, spotkaliśmy się też z merem i wysłuchaliśmy historii o okropieństwach, jakie popełniali tam żołnierze rosyjskiego wojska. Nie mam wątpliwości, że mamy do czynienia ze zderzeniem cywilizacji. Ważne, by Zachód o tym pamiętał i nie „zmęczył się” pomaganiem Ukrainie — dodał.

W podobnym tonie wypowiedział się także Gergely Karácsony, burmistrz Budapesztu.

Nasze państwa w XX wieku przeszły ogrom cierpień pod jarzmem sowieckim i wiemy, jak ważna jest obecność Europy. To było też przyczynkiem do utworzenia Paktu Wolnych Miast i do naszego wyjazdu do Kijowa – mówił Gergely Karácsony, burmistrz Budapesztu.

Inny członek Paktu Wolnych Miast, czyli burmistrz Bratysławy również opowiedział o swoich wrażeniach z wizyty. 

Ta wizyta miała dwa wymiary. Praktyczny – Bratysława również przekazuje autobusy do Kijowa. I symboliczny – mer Kijowa oraz burmistrz Buczy mówili, jak ważne są nasza obecność na miejscu i okazanie solidarności z Ukrainą – mówił Matúš Vallo, burmistrz Bratysławy

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.