Ratusz wypowiada wojnę pseudograffiti. Bazgroły mają zniknąć m.in. z Chmielnej

fot. um.warszawa.pl

W Warszawie coraz częściej można natknąć się na bazgroły szpecące przestrzeń publiczną. Problem dotyka nie tylko prywatnych nieruchomości, ale tez zabytków i budynków miejskich. Pseudograffiti rujnuje także wizerunek reprezentacyjnych warszawskich ulic takich jak Chmielna czy Nowy Świat. Ratusz postanowił rozpocząć kampanię wymierzoną w ten problem.

Problem bazgrołów na elewacjach warszawskich budynków, zabytkowych jak i współczesnych, niezależnie od tego, czy właścicielem jest miasto, spółdzielnia, wspólnota czy prywatny właściciel – to problem, który dotyka całej Warszawy. Nie bez powodu znajdujemy się dziś na ulicy Chmielnej, chcemy walczyć z bazgrołami, które graffiti nazywane być nie powinny. Dlatego zaczynamy olbrzymią akcję przeciw bazgrołom. Mamy pełną świadomość tego, że to nie będzie sprint, tylko maraton, maraton, który potrwa kilka lat – mówiła dziś zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska.

Miasto wraz z partnerami skupi się głównie na oczyszczaniu elewacji, a także edukacji na temat problemu. Kampania obejmie: 

  • akcję usuwania bazgrołów z ul. Chmielnej – pilotaż wraz z wieloletnimi uzgodnionymi programami konserwatorskimi,
  • broszurę internetową opracowaną przez BSKZ ze standardami postępowania i rekomendacje do usuwania graffiti,
  • specjalne programy konserwatorskie i szkolenie ZGN-ów, jak mogą usuwać bazgroły i im przeciwdziałać,
  • akcja czyszczenia pomalowanych elewacji przez uczniów – wydarzenie edukacyjne,
  • przygotowanie wraz z Biurem Edukacji WCIES materiałów edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych,
  • współpracę z policją i Strażą Miejską w zakresie monitoringu i zgłoszeń,
  • wspólna z MSN kampania z artystami streetartu,
  • wydzielenie powierzchni dostępnych (graffiti zone),
  • kampania społeczna: cykl rozmów i nagrań z artystami, aktorami, sportowcami, mieszkańcami.

Bazgroły znikną nie tylko z Chmielnej 

Kampania rozpocznie się od oczyszczenia Chmielnej, czyli ulicy, która od lat zmaga się z pseudograffiti. W ciągu najbliższych pięciu lat pomazane budynki mają zostać umyte, mają przejść również ewentualne prace konserwatorskie. Działania będą odbywały się za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków. Budynki będą czyszczone ze środków miasta (w przypadku własności miejskiej), miasta i wspólnot (w przypadku współwłasności) oraz prywatnych sponsorów (w przypadku budynków prywatnych).

Każdy warszawski zabytek powinien być chroniony nie tylko jako struktura architektoniczna. Z przerażeniem obserwuję, jak często budynki zakonserwowane, wyremontowane, dość szybko są pokrywane bazgrołami, które niszczą elewację. Każde prace na terenie zabytku wymagają oddzielnego pozwolenia konserwatorskiego, to także będzie dotyczyło tego programu. Razem z Panią prezydent wypracowujemy wspólne rozwiązania. Dziękuje za zainicjowanie tego programu. Wspólnie dbajmy o zabytki w Warszawie! – wezwał Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Do akcji przyłączyła się również straż miejska oraz Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa. Ich zadaniem będzie monitorowanie najbardziej zdewastowanych obszarów i montaż dodatkowych kamer tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. 

Co roku straż miejska podejmuje od 300 do 600 interwencji związanych ze zniszczeniem przestrzeni publicznej poprzez umieszczanie bazgrołów. Proceder jest trudny do opanowania, ponieważ często dzieje się tak, że jak udajemy się w miejsce zgłoszenia, sprawców już nie ma – powiedziała komendantka Straży Miejskiej Magdalena Ejsmont.

Ratusz zapowiedział również, że we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej prowadzone będą warsztaty z artystami streetartu, które pokażą, że bazgroły to nic fajnego. Ponadto Biuro Architektury ma wyznaczyć nowe przestrzenie dostępne dla grafficiarzy. 

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.