Wydarzyło się coś ważnego?

Rekordowe ceny warszawskich mieszkań

Ceny mieszkań w Polsce, a zwłaszcza w Warszawie, są jak rozpędzony pociąg, przebijając kolejne rekordy bez planów hamowania. Cierpią na tym wszyscy, zyskują banki i deweloperzy.

Jak wynika z Barometru Metrohouse i Credipass, takiego wzrostu cen mieszkań jak w IV kwartale 2023 roku nie widzieliśmy od dawna. Winny był kończący się rządowy Bezpieczny Kredyt 2%, którego największymi beneficjentami byli deweloperzy i banki, udzielające przez ten okres kredytów o łącznej wartości ponad 28 mld złotych.

Mieszkania w Warszawie w 2024 roku

42% sprzedanych mieszkań, według autorów Raportu, kosztowało już ponad 15 tysięcy za metr. Średnia cena nowego mieszkania w Warszawie za metr kwadratowy w IV kwartale wynosiła 16 815 złotych, aby w styczniu 2024 przebić magiczną granicę 17 114 złotych za metr. Sytuacja jest jeszcze gorsza na rynku wtórnym, gdzie cena za metr kwadratowy wynosi już 17 706 złotych.

W ubiegłym roku średnia cena ofertowa nowych mieszkań w stolicy wzrosła o ponad 3 tys. zł na metrze. Na razie nic nie wskazuje na to, by podwyżki miały się zatrzymać – mówi Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

Rynek wtórny w Warszawie – wzrost o 18,4%

W IV kwartale 2023 roku typowe kupione mieszkanie w Warszawie miało 57 metrów kwadratowych i kosztowało w okolicach 841 tysięcy złotych.

64% mieszkań sprzedawanych w naszym mieście miało metraż od 35 do 65 metrów. Galopujące ceny powodują, że w Warszawie nie sposób jest znaleźć mieszkanie poniżej 500 tysięcy złotych – takich transakcji było zaledwie 4%, podczas gdy w 2022 roku stanowiły one aż 43% wszystkich zakupów. Co trzecie mieszkanie kosztowało ponad milion złotych.

Gdzie kupić mieszkanie w Warszawie?

Jak informują twórcy Barometru, aż 13,4% wszystkich transakcji mieszkaniowych odbyło się na Mokotowie, zaś na „podium popularności” znalazły się także Bielany (10,8%) i Bemowo (10%). Wysoki współczynnik transakcji utrzymuje także Ursynów i Praga-Południe, a nową wschodzącą gwiazdą wydaje się Targówek, który oferuje tanie mieszkania w dobrze skomunikowanej okolicy.

Źródło: Wstępne dane styczeń 2024 r., Barometr IV kwartał 2023 r.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.