Mieszkańcy Targówka protestują przeciwko zmianom w Parku Bródnowskim. Powodem jest plan wybudowania kolejnego pawilonu gastronomicznego, a także zamiana zieleni na beton.
Pawilon gastronomiczny, ciągi piesze, czy chociażby nowe oświetlenie – to tylko część inwestycji zrealizowanych w Parku Bródnowskim. Zmiany mają jednak swoich przeciwników, którzy uważają, że modernizacja doprowadzi do zmniejszenia w tym miejscu zieleni.
Kilka lat temu odbyły się konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy mieli możliwość wypowiedzenia się na temat zmian. Od tamtej chwili zrealizowano już pierwszy etap inwestycji, która jest daleka od tego, co lokalna społeczność wyraziła w ankiecie.
NIe chcemy, żeby powstał drugi pawilon – mówi Bartosz Wieczorek ze stowarzyszenia Razem dla Targówka.
Według Bartosza Wieczorka już wcześniejsze plany przerażały część mieszkańców dzielnicy. W nich przewidziano 4 pawilony, mediateki, tor rolkowy przebiegający przez środek parku, które zdaniem mieszkańców niepotrzebnie niszczyły zieleń.
6 lat temu, w związku z protestem aktywistów, zmiany zostały ograniczone. Członkowie stowarzyszenia Razem dla Targówka nadal jednak uważają, że modernizacja parku idzie w złą stronę.
Zmiany
Głównym powodem wprowadzanych zmian jest poprawa komfortu osób, które są stałymi bywalcami parku. Podjęte działania są wynikiem przeprowadzonych kilka lat temu konsultacji społecznych.
Co do tej pory udało się zrealizować?
Wybudowano pawilon wraz z toaletą – mówi Katarzyna Górska-Manczenko, wiceburmistrz Targówka.
Według Bartosza Wieczorka ze stowarzyszenia Razem dla Targówka toaleta niekoniecznie musi być bezpłatna. W warunkach przetargu jest adnotacja, że decyzje o wprowadzeniu opłat za korzystanie z toalety podejmie najemca.
Członkowie stowarzyszenia Razem dla Targówka, chcą zatrzymania zabudowy budowy Parku Bródnowskiego – w tym celu, w niedzielę zbierali podpisy pod petycją w tej sprawie.