Jednym z najnowocześniejszych badań diagnostycznych, chętnie wybieranych przez lekarzy, jest rezonans magnetyczny. To krótkie, nieinwazyjne badanie potrafi prześwietlić nasz organizm i wskazać, czy i gdzie potrzebuje wsparcia.
Zapraszamy do lektury poniższego materiału, z którego dowiesz się, czym jest rezonans magnetyczny, jak przebiega badanie i ile kosztuje rezonans magnetyczny w Warszawie.
Rezonans magnetyczny – co to za badanie?
Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne i bezbolesne badanie. Polega na wykorzystywaniu właściwości magnetycznych wody, która znajduje się w organizmie człowieka, przedstawiając obraz przekrojów narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach.
Obecnie można wyróżnić dwa rodzaje aparatów do rezonansu: otwarte i zamknięte. Otwarte umożliwiają diagnoście wykonującemu badanie na dostęp do pacjenta z trzech stron. Jest to szczególnie przydatne, gdy osoba boi się badania i zamkniętych przestrzeni, jest otyła bądź znajduje się w pozycji przymusowej. Z kolei aparat zamknięty zakłada umieszczenie pacjenta w tunelu magnesu. Ta metoda jest wykorzystywana najczęściej.
Jak przebiega badanie z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego?
Badanie, w zależności od obszaru, którego dotyczy, trwa od 15 do 45 minut. Podczas badania pacjent musi przebywać w pozycji nieruchomej w aparaturze. Jeżeli mamy do czynienia z osobą bojącą się zamkniętych przestrzeni (klaustrofobia) można przyjąć leki uspokajające bądź znieczulenie ogólne (podaje je lekarz). Podczas przebiegu badania nad bezpieczeństwem pacjenta czuwa personel medyczny, znajdujący się w osobnym pomieszczeniu oraz pozostający z nim w stałym kontakcie za pośrednictwem kamery i mikrofonu.
Przed badaniem Pacjent zostaje umieszczony na specjalnym stole, który porusza się w maszynie przypominającej okrąg. Następnie, stół wprowadzany jest do maszyny a personel udaje się do osobnego pomieszczenia (najczęściej oddzielonego szybą). W czasie badania maszyna wydaje dźwięk, który przypominać może wirującą pralkę. W przypadku pacjentów wrażliwych na dźwięki, istnieje możliwość założenia słuchawek tłumiących hałas.
Po zakończeniu badania pacjent opuszcza maszynę i może wrócić do swoich normalnych czynności. Zalecane jest jednak odczekanie około 20 minut, zwłaszcza po podaniu środka kontrastującego, by zaobserwować czy nie wystąpi reakcja alergiczna. Powinniśmy również zachować ostrożność w prowadzeniu pojazdów mechanicznych.
Jak przygotować się do badania?
Badanie powinno być przeprowadzone na czczo. Jeżeli odbywa się w ciągu dnia, warto by badany nie przyjmował posiłków oraz napoi minimum 4 godziny przed badaniem. Jeżeli pacjent przyjmuje stałe leki, może przyjąć je o stałej porze – nie ma to wpływu na przebieg badania.
Badanie może być przeprowadzane u kobiet w czasie menstruacji a także w ciąży (należy jedynie unikać go w pierwszym trymestrze).
Warto ubrać się na badanie wygodnie – ubranie nie powinno zawierać metalowych elementów ani krępować ruchów. Na czas badania należy zdjąć biżuterię, usunąć klucze oraz odłożyć w bezpieczne miejsce telefon komórkowy i karty płatnicze, które mogłyby się rozmagnesować. W przypadku osób przygotowujących się do badania twarzoczaszki, należy zrezygnować w tym dniu z makijażu a także stylizacji fryzury, z kosmetykami zawierającymi drobinki metalu, mogące zafałszować wynik.
Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego
O wykonaniu rezonansu magnetycznego najczęściej decyduje lekarz, który w trakcie diagnostyki, chce dokładniej przyjrzeć się naszemu organizmowi. Wśród licznych wskazań do wykonania badania znajduje potrzeba ustalenia stanu w jakim znajdują się narządy wewnętrzne, m.in. w układzie szkieletowym i mięśniowym a także w szpiku kostnym. Dzięki badaniu uwidocznione są naczynia krwionośne, jama serca i mięśnia sercowego. Rezonans wykorzystywany jest w diagnozowaniu chorób ośrodkowego układu nerwowego a także chorób kręgosłupa, płuc, głowy czy narządów rodnych.
Ile kosztuje rezonans magnetyczny w Warszawie? Koszt wykonania badania w prywatnej placówce zaczyna się od ok. 500 zł, w zależności od rodzaju wykonywanego rezonansu. Oczywiście, istnieje również możliwość wykonania badania w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, ale trzeba liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY