Rodzaje i funkcje świateł w samochodzie

fot. artykuł sponsorowany

Wielokrotnie na drodze, możemy zaobserwować, że zmotoryzowani niewłaściwe używają świateł.

Przednie oświetlenie samochodu

Oświetlenie w samochodzie spełnia niezwykle istotną funkcję. To właśnie dzięki niemu, nasz pojazd może być widoczny dla innych użytkowników drogi, nawet w niesprzyjających warunkach. Jakie światła znajdują się z przodu samochodu?

  •  światła mijania – to światła w samochodzie, których głównym zadaniem jest doświetlenie drogi podczas prowadzenia pojazdu. Okazuje się, że możemy z nich korzystać zarówno w dzień jak i w nocy – o ile nasze auto nie jest wyposażone w światła do jazdy dziennej. Sprawdzają się świetnie podczas jazdy po zmroku, a także w niekorzystnych warunkach atmosferycznych jak np. przy silnych opadach, które zmniejszają widoczność. Kontrolka świateł mijania przypomina reflektor z kreskami, które mają symbolizować snop światła. Ma ona kolor zielony. Należy pamiętać, że światła mijania należy odpowiednio ustawić i wyregulować ich wysokość, za pomocą pokrętła na desce rozdzielczej, by nie oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka.                                                                                                                                                                                                                                                                             
  • światła do jazdy dziennej – w nowszych modelach samochodów, zastępują one światła mijania. Nie mniej jednak w niesprzyjających warunkach atmosferycznych lub po zmroku nie okazują się one wystarczające.                                                                                                                                                               
  • światła drogowe – najczęściej określane są mianem świateł długich. Ich zadanie to oświetlenie drogi na długim dystansie. Ich symbolem jest niebieska ikona reflektora z kreskami. W odróżnieniu od świateł mijania, lampy świateł drogowych są symetryczne i równomiernie oświetlają lewą i prawą część drogi. Można z nich korzystać tylko w przypadku kiedy widoczność jest bardzo słaba, na nieoświetlonych drogach. Widząc nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd należy je jednak wyłączyć, gdyż oślepiają innych kierowców.

Oświetlenie z tyłu pojazdu

Oprócz przedniego oświetlenia, możemy także wyróżnić oświetlenie tylne pojazdu. W jego skład wchodzą:

  • światła hamowania – czyli światła „stop”. To światła w samochodzie których głównym zadaniem jest zasygnalizowanie kierowcy jadącemu za tobą, że rozpoczynasz manewr hamowania. Znajdują się wyłącznie z tyłu pojazdu i mają barwę czerwoną. Uruchamiają się automatycznie po naciśnięciu pedału hamulca.                                                                                                                                               
  • światła cofania – jak sama nazwa wskazuje, sygnalizują że rozpoczyna się manewr cofania. Zazwyczaj pojazd jest wyposażony w tylko jedno tego typu światło i włącza się ono automatycznie przy wrzuceniu wstecznego biegu.

Oświetlenie znajdujące się z przodu jak i z tyłu pojazdu

Istnieją światła, które znajdują się zarówno z przodu jak i z tyłu samochodu i również spełniają istotne funkcje. Zaliczamy do nich:

  •  kierunkowskazy – to światła w samochodzie, które sygnalizują przede wszystkim manewr skrętu w lewo lub w prawo. Zwykle jest to pomarańczowe, migające światło po przedniej i tylnej stronie pojazdu. Korzysta się z nich podczas manewru skrętu, ale także manewru wyprzedzania. Przyjęło się także, że jeśli pojazd jadący za nami chce nas wyprzedzić, możemy przysłowiowo zamrugać kierunkowskazem, by dać znak iż droga jest wolna.                                                                                                    
  • światła awaryjne – to specjalne światła, które są obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu. Uruchamia się je za pomocą przycisku na desce rozdzielczej z symbolem trójkąta na czerwonym tle. Służą one do zasygnalizowania wymuszonego postoju lub niebezpiecznej sytuacji drogowej. Działają nawet przy wyłączonym silniku.                                                                                                                                                                                                                                                                                      
  • światła pozycyjne – światła pozycyjne mają za zadanie oświetlić pojazd w trakcie postoju, dlatego też znajdziemy je zarówno z przodu jak i z tyłu auta. Przepisy Ruchu Drogowego określają ich wykorzystanie w warunkach niewystarczającej widoczności, a także podczas postoju pojazdu.                                                                                                                                                            
  • światła przeciwmgielne – również znajdują się z przodu i z tyłu pojazdu i jak sama nazwa wskazuje, można je wykorzystać w warunkach ograniczonej widoczności. Przednie mają za zadanie oświetlić przestrzeń przed pojazdem, a tylne poprawić widoczność pojazdu.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.