„Rodzina może być zastępcza”. Stołeczna kampania o pomocy dzieciom

graf. Facebook; Rodzina może być Zastępcza

Bezpieczny i spokojny dom ma nieoceniony wpływ na rozwój i przyszłość dziecka. Ratusz rusza z miejską kampanią pod hasłem „Rodzina może być zastępcza”.

W warszawskich placówkach opiekuńczo-wychowawczych mieszka blisko 700 dzieci w różnym wieku i często z trudnym bagażem doświadczeń. Wszystkie nasze dzieci otrzymują wsparcie w wielu obszarach, w tym zdrowia, edukacji i rozwoju. Staramy się, aby przebywały w warunkach jak najbardziej zbliżonych do domowych. Jednak nie jest tajemnicą, że dorastanie w rodzinie jest tym, czego nasze dzieci potrzebują najbardziej – powiedziała Agnieszka Oracz-Zawistowska, zastępczyni dyrektora Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie.

Kampania pod hasłem „Rodzina może być zastępcza” ma przypomnieć, jak ogromne znaczenie w życiu każdego dziecka ma rodzina. A otrzymane wsparcie, akceptacja i zwykła bezpieczna codzienność pozwalają dzieciom odkrywać swój potencjał i z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Kandydaci na rodzinę zastępczą przechodzą specjalne testy i trzymiesięczne szkolenie.

– tłumaczy Marzena Gawkowska z Urzędu Miasta.

Czym jest rodzina zastępcza?

Zostając rodziną zastępczą, osoba (lub osoby) staje się częścią systemu pieczy zastępczej, czyli osób oraz instytucji, działających na rzecz dziecka, które nie może pozostawać pod opieką rodziców. Zadaniem rodziny zastępczej jest zapewnienie takiemu dziecku opieki i wychowania do czasu jego powrotu do rodziców, a w sytuacji, gdy nie będzie to możliwe, do czasu usamodzielnienia albo adopcji.

Rodziny zastępcze i prowadzący rodzinny dom dziecka w związku z opieką i wychowaniem dziecka zabezpieczonego w rodzinie zastępczej mogą korzystać z pomocy specjalistów, w tym:

  • psychologów,
  • terapeutów,
  • lekarza neurologa,
  • fizjoterapeuty,
  • logopedy,
  • lekarza psychiatry.

WCPR, jeden z czterech spotów kampanii

Pomóc dzieciom można nie tylko jako rodzina zastępcza. Można wspierać dzieci także w ramach wolontariatu, dodaje Marzena Gawkowska.

W ramach kampanii w przestrzeni publicznej, w internecie, kinach i w komunikacji miejskiej wyświetlane są cztery spoty, pokazujące, jak wielki wpływ mogą mieć opiekunowie zastępczy na dzieci, które miały trudne doświadczenia w przeszłości.

Więcej informacji na temat tego, jak zostać rodziną zastępczą znajduje się na stronie rodzinazastepcza.com.pl.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.