Bieg Niepodległości jest rozgrywany 11 listopada i rozpocznie się o godzinie 11:11. W programie oprócz biegu głównego jest także nordic walking na dystansie 6,5 km. Nie zabraknie także zawodów dla młodzieży w wieku 10-14 lat. Na bieg można zapisać się tutaj.
Bieg Niepodległości to wspaniała impreza. Dla biegaczek i biegaczy to zwykle ostatni start sezonu, a listopadowa pogoda i szybka tras pozwalają uzyskać świetne wyniki – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.
Ale ten bieg to dużo więcej. Wielotysięczna wstęga biegaczy w czerwonych i białych koszulkach w centrum miasta to wielka manifestacja patriotyzmu. Takiego, który ma radosną ekspresję, który jest radosny w przekazie, który rozkwita w licznych pasjach, jakie możemy realizować w niepodległej Polsce. A jedyne wybuchy, jakie mu towarzyszą, to wybuchy radości na mecie po przebiegnięciu 10 kilometrów. Widzę co roku po twarzach biegaczy, jakie wzruszenie budzi wspólne odśpiewanie pieśni Legionów przed startem biegu. Jestem pewna, że w tym momencie jedni doceniają wolną, niepodległą Polskę inni wspominają też swoich przodków znanych często tylko z czarno-białych zdjęć, którzy walczyli o niepodległość Polski w 1918 roku. Na tym biegu te emocje ożywają — dodała.
Od 2005 roku bieg odbywa się na 10-kilometrowej trasie w centrum miasta, która biegnie Al. Jana Pawła II (start ze skrzyżowania z ul. Stawki) i ul. Chałubińskiego (po estakadach nad Al. Jerozolimskimi). Koło SGH biegacze zawracają i finiszują ponownie przy Stawkach. Bieg zamyka Warszawską Triadę Biegową, po raz pierwszy od wybuchu pandemii odbędą się wszystkie 3 imprezy, czyli oprócz listopadowych zawodów to Bieg Konstytucji 3 Maja i Bieg Powstania Warszawskiego.