Już w pierwszym tygodniu września 43 tys. osób zachorowało lub miało podejrzenia zachorowania na grypę. Z tego aż 8 tysięcy z nich to mieszkańcy województwa mazowieckiego. Szczyt zachorowań jest przewidywany od stycznia do marca.
W tym sezonie Warszawa zapewni blisko 50 tys. bezpłatnych szczepionek przeciw grypie dla mieszkańców powyżej 65. roku życia, małych dzieci oraz osób zagrożonych kryzysem bezdomności. Dzięki temu chronimy grupy najbardziej narażone na zachorowania i powikłania po grypie. To szczególnie ważne również z powodu wciąż towarzyszącej nam pandemii koronawirusa, ponieważ w początkowej fazie infekcji objawy zakażenia wirusem grypy i COVID-19 są podobne – podkreśla Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
Rozpoczęła się również kolejna edycja jednego z najpopularniejszych miejskich programów zdrowotnych „Grypa 65+”. Jego głównym celem jest zmniejszenie zachorowalności na grypę i infekcje grypopodobne oraz ograniczenie wskaźnika powikłań wśród mieszkańców m.st. Warszawy, którzy ukończyli 65 lat.
W 150 przychodniach na terenie całego miasta mieszkańcy Warszawy powyżej 65 roku życia mogą otrzymać bezpłatną szczepionkę przeciw grypie. W sezonie 2022/2023 planujemy zaszczepić 51 tys. seniorów – informuje wiceprezydent Kaznowska.
Szczepionki zapewniają podmioty lecznicze, które realizują miejski program „Grypa 65+” zatem seniorzy nie muszą mieć recepty i iść do apteki, żeby wykupić preparat — wszystko załatwią w jednym miejscu — dodaje.
Warszawa finansuje szczepienie dla małych dzieci
Władze Warszawy organizują również miejski program polityki zdrowotnej w zakresie zachorowań na grypę. W jego ramach można bezpłatnie zaszczepić dzieci od 6 do 60 miesiąca życia. W tym roku zaszczepione ma zostać 8 tys. dzieci. Więcej informacji na temat szczepień można znaleźć tutaj.