Wydarzyło się coś ważnego?

Rusza budowa trzeciego domu Ronalda McDonalda [PLANY]

fot. Fundacja Ronalda McDonalda

Niebawem Fundacja Ronalda McDonalda rozpocznie budowę Domu Ronalda McDonalda dla Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. To już trzeci obiekt tego typu.

Kolejne obiekty pozwalają kontynuować wizję fundacji, aby rodzina mogła być razem. To będzie trzeci dom Ronalda McDonalda w Polsce, drugi w Warszawie.

Czym są domy Ronalda McDonalda?

W głównym zamierzeniu znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie choroby dziecka, szczególnie w odległym mieście. Dziecko w takiej sytuacji nie powinno być samo. Flagowym programem Fundacji są Domy Ronalda McDonalda, które rozwiązują długą listę problemów rodziny, której dziecko zmaga się chorobą.

Nasze programy są uzupełnieniem publicznego systemu opieki zdrowotnej. Fundacja Ronalda McDonalda jest głosem rodziców, rodzin dzieci potrzebujących specjalistycznej opieki medycznej w szpitalach. Jesteśmy w największych ośrodkach pediatrycznych i pomagamy zmieniać je w przyjazne całej rodzinie dziecka – pacjenta. Dom powstanie dla rodzin najdłużej leczonych dzieci w IPCZD w Warszawie. Rodzice gotowi na wszystkie poświęcenia przyjeżdżają tu z najdalszych części kraju – mówi Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

„Dom” jest tam, gdzie są ludzie, rodzina, gdzie czujemy się swobodnie, bo mamy swoją własną przestrzeń. Dlatego Domy Ronalda McDonalda to coś więcej niż dach nad głową, to przestrzeń gdzie rodziny mogą być razem i mogą liczyć na wsparcie doświadczonego zespołu. Domy są miejscem, gdzie rodzina jest razem. Rodzina, która przechodzi przez chorobę razem, wychodzi z tego doświadczenia silniejsza.

Trzeci obiekt będzie pomagać rodzinom pacjentów oddziałów onkologicznych, hematologicznych neonatologicznych oraz wtedy, gdy leczenie będzie planowane na dłuższy czas. Z prywatnych przestrzeni: 20 pokoi z łazienkami, wspólnej kuchni, pralni, bawialni, ogrodu i biblioteki będą mogli bezpłatnie korzystać rodzice, rodzeństwo objętych leczeniem dzieci, a także bliscy członkowie rodziny.  

Zamieszkanie w Domu rodziców hospitalizowanego dziecka, to tylko pierwszy z elementów programu Domów Ronalda McDonalda. Kluczowe jest poczucie bezpieczeństwa, które daje Dom, umożliwiając rodzicom odpoczynek, odzyskanie spokoju, nabranie sił.  Z nową siłą rodziny dają dzieciom wiarę w możliwość powrotu do zdrowia. Dziecko nie może chorować samo – podkreśla prof. Adam Jelonek, Honorowy Prezes Fundacji Ronalda McDonalda.

Dr n. med. Marek Migdał, dyrektor IPCZD, podkreśla, że powstanie Domu Ronalda McDonalda  
w pobliżu szpitala to kolejny wielki krok dla podopiecznych Instytutu i ich rodzin.

Budowa Domu Rodzinnego przez Fundację Ronalda McDonalda na terenie naszego Instytutu to piękny gest solidarności i wsparcia dla potrzebujących. To nie będzie tylko budynek, to będzie miejsce, które da rodzinom siłę i nadzieję w trudnych chwilach. Zbudowanie miejsca, gdzie rodziny pacjentów mogą odpocząć i poczuć ciepło domowego ogniska, to bezcenna pomoc w najtrudniejszych momentach. Fundacja Ronalda McDonalda nieustannie pomaga dzieciom i ich bliskim, tworząc miejsca, gdzie mogą czuć się jak w domu. To wzruszające, że w takich chwilach ludzie się jednoczą i pomagają sobie nawzajem. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt – wolontariuszom, pracownikom Fundacji i darczyńcom, którzy sprawili, że to marzenie wkrótce stanie się rzeczywistością. Razem możemy zdziałać naprawdę wiele dla tych, którzy potrzebują pomocy- zaznacza dr n. med. Marek Migdał, Dyrektor IPCZD.

IPCZD, będący częścią European Children’s Hospitals Organisation (ECHO), sieci 13 szpitali, stał się ważnym punktem w organizacji pomocy. Dom Ronalda McDonalda jest niezbędny w tej lokalizacji, by IPCZD mógł świadczyć kompleksową pomoc dzieciom i ich rodzinom, szczególnie w sytuacjach klęsk, czy kryzysów humanitarnych.

fot. Fundacja Ronalda McDonalda

Dom przyjazny dzieciom

Dom powstanie w technologii łączącej budownictwo drewniane ze współczesnymi możliwościami inżynierii budowlanej. Obiekt będzie ekologiczny i energooszczędny.

Współpracujemy z firmami odpowiedzialnymi, posiadającymi długą historię, bogate doświadczenie w swojej branży. Z dumą podkreślamy, że lista partnerów to zarówno firmy nawet z ponad 100-letnią historią, które są cenione ze względu na swoje dziedzictwo, osiągnięcia i społeczną odpowiedzialność jak i całe branże, np. sektor nieruchomości, czy wyjątkowe firmy rodzinne. Mamy wspólny cel, chcemy zbudować mądrze, na lata i być inspiracją dla innych. Inwestycje na cele społeczne, to przecież nie tylko Domy. W roli inwestora występują organizacje społeczne, samorządy, biznes wspierający lokalne społeczności – mówi Katarzyna Rodziewicz.

Dom został dopasowany do otocznia, tak aby stał się spójną architektonicznie częścią szpitala.

Dom powstanie w modelu wielu partnerstw z ludźmi, bo za każdą firmą stoją ludzie, którzy chcą wspierać publiczną medycynę pediatryczną i mieć wpływ na tempo zmian. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego, dlatego najwyższą wartością są relacje i współpraca  
w ważnym społecznie celu. Doceniamy każdego z partnerów Domu! – mówi prof. Adam Jelonek.

fot. Fundacja Ronalda McDonalda

Na całym świecie działa blisko 400 Domów Ronalda McDonalda, rozmieszczonych w 48 krajach.

Poznaj programy Fundacji Ronalda McDonalda w Polsce 

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.