Rusza konkurs na odbudowę Pałacu Saskiego. Długa lista wymagań

fot. Wikimedia

Konkurs został ogłoszony w środę. Architekci mają do opracowania koncepcje na odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Organizatorem tego konkursu jest spółka Pałac Saski.

Szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział, że odbudowa będzie odbywać się pod okiem konserwatora zabytków z zachowaniem w miarę autentycznych materiałów i technologii. Zewnętrzny wygląd pałacu ma być taki, jak przed II wojną światową, natomiast wiele kwestii do rozwiązania będzie we wnętrzu budynku. 

Wiemy, że te trzy duże nieruchomości, czyli Pałac Saski, Pałac Brühla i kamienice od strony ul. Królewskiej będą zajmowane przez Senat RP, Urząd Wojewódzki, a także pięć instytucji kultury nadzorowanych przez MKiDN: Muzeum Narodowe w Warszawie, Instytut Fryderyka Chopina, Muzeum Historii Polski, Zachętę oraz Biuro „Niepodległa” – mówi Piotr Gliński.

Konkurs według resortu kultury, będzie przebiegał dwuetapowo. W pierwszym etapie nastąpi preselekcja biur architektonicznych, które zgłoszą chęć udziału w konkursie. Do kolejnego etapu zostanie zaproszonych pięć biur architektonicznych, które będą już przygotowywały konkretne prace.

Długa lista wymagań

Wymagania, co do ogłoszonego konkursu określa Ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie.  Architekci będą musieli przedstawić plan, zgodnie z którym budynki będą odtworzone według zewnętrznego kształtu architektonicznego, jaki posiadały w przeddzień wybuchu II wojny światowej.

Kolejnym z wymagań jest odtworzenie ogrodu przy pawilonie Becka wraz z ogrodzeniem umożliwiającym swobodną komunikację z Ogrodem Saskim. Ustawa zakłada, że „układ urbanistyczny placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz ze znajdującym się na nim Grobem Nieznanego Żołnierza, pomnikiem Józefa Piłsudskiego, Krzyżem Papieskim, Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. oraz pomnikiem Lecha Kaczyńskiego jest nienaruszalny”. Według zasad konkursu zabytkowe piwnice Pałacu Saskiego będą wyeksponowane dla zwiedzających.

Zmiany mogą się natomiast pojawić w przestrzeni sąsiednich ulic. Zasady konkursu dopuszczają np. zwężenie fragmentu ul. Królewskiej, aby zapewnić obsługę komunikacyjną odbudowywanych obiektów.

Konkurs jest międzynarodowy, udział w nim mogą wziąć firmy z całego świata.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.