Wydarzyło się coś ważnego?

Rząd obiecuje: będziemy pracować krócej i to już niedługo

fot. Canva

Wszystko wskazuje na to, że aktualna kadencja rządu przyniesie reformę dotyczącą długości tygodnia pracy. To będzie rewolucja!

Możliwe jest skrócenie każdego dnia roboczego o jedną godzinę od poniedziałku do piątku lub wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy. Przy czym wynagrodzenia mają nie ulec obniżeniu.

Pracujemy dużo

W świetle danych Eurostatu przeciętny tydzień pracy w Unii Europejskiej trwa 37,5 godziny, natomiast Polacy pracują średnio 40,4 godziny. W zestawieniu osób zatrudnionych na pełen etat Polacy również weszli do top 10. 

Wynik 41,3 godziny zapewnił nam szóstą pozycję – za Grecją, Austrią, Szwecją, Cyprem i Portugalią. 

To będzie przełom

Weekend rozpoczynający się w czwartek wieczorem i trwający trzy dni mógłby istotnie przewartościować organizację czasu pracy i odpoczynku. Zmiana z pięcio- na czterodniowy tydzień pracy przypomina przełom, jakim była zacięta walka o wprowadzenie wolnych sobót.

Oficjalne ogłoszenie zmian będzie przełomowe, choć tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby już dziś firmy chętniej wydłużały weekendy. Na mocy obecnych przepisów wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy jak najbardziej jest możliwe.

Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może pozwolić na pracę przez mniej niż 5 dni w tygodniu, z możliwością wydłużenia dnia pracy do 12 godzin w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym miesiąca. W takim systemie pracownik pracowałby 4 dni w tygodniu, po 10 godzin dziennie.

Czterodniowy tydzień pracy nie wszędzie się sprawdzi

Największe szanse na czterodniowy tydzień pracy mają pracownicy branż nowoczesnych usług, doradztwa oraz sektora finansowego, ubezpieczeniowego i IT. Skrócony tydzień pracy raczej nie sprawdzi się np. w ochronie zdrowia czy usługach publicznych. Dlatego pomimo ochoczych zapowiedzi wielu pracowników raczej nie skorzysta z tego modelu pracy, nawet jeśli zostanie on upowszechniony.

Zgodnie z obietnicą decyzja o wprowadzeniu czterodniowego tygodnia pracy lub o skróceniu długości dni roboczych powinna zostać podjęta przed końcem obecnej kadencji rządu.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.