Sezon infekcyjny nasila się w styczniu i lutym, jednak możesz zadbać o siebie już na jego początku, czyli wczesną jesienią. Dowiedz się, co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na infekcje typu przeziębienie lub grypa. Sprawdź, jakie nawyki pozwolą Ci wzmocnić układ immunologiczny i cieszyć się dobrym zdrowiem w okresie wzrostu zachorowań na choroby infekcyjne!
Infekcje sezonowe a szczepienia ochronne
Jeśli chcesz ograniczyć ryzyko zachorowania na grypę, możesz skorzystać ze szczepień ochronnych przeciwko tej chorobie. Wirus grypy nieustannie mutuje, dlatego naukowcy co roku opracowują nową wersję szczepionki. Zastanawiasz się, kiedy jest optymalny moment na zaszczepienie się przeciwko grypie? Najlepiej poddać się wakcynacji na początku jesieni, jeszcze przed sezonowym wzrostem zachorowań. Osoby w wieku 18-64 lata z grup ryzyka ciężkiego przebiegu grypy mogą skorzystać z 50% refundacji szczepionki. Dla kobiet w ciąży, połogu i seniorów od 65 roku życia szczepionka przeciwko grypie jest nieodpłatna. Pamiętaj jednak, że aby skorzystać z refundacji, potrzebujesz recepty na szczepionkę od lekarza pierwszego kontaktu.
Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania w sezonie infekcyjnym?
Jeśli chcesz ograniczyć ryzyko zachorowania na infekcje w sezonie zachorowań, staraj się unikać kontaktu z osobami zakażonym i przestrzegaj podstawowych zasad higieny osobistej. Zawsze dokładnie myj ręce po powrocie do domu ze szkoły, uczelni, pracy, czy zakupów. Jak robić to poprawnie? Do umycia rąk użyj ciepłej wody z mydłem i szoruj je energicznie przez około 30 sekund (najpierw zmocz dłonie, a następnie rozprowadź na nich obficie mydło). Dzięki temu pożytecznemu nawykowi możesz uchronić się przed przeziębieniem, grypą i wieloma innymi chorobami, gdyż brudne ręce często przenoszą różne patogeny. Co jeszcze możesz zrobić w trosce o zdrowie w sezonie infekcyjnym? Lekarze podkreślają, że od września do kwietnia każdy Polak powinien zadbać o regularne suplementowanie witaminy D, która wzmacnia układ immunologiczny (dzieci do 3 r.ż. powinny suplementować ten makroelement przez cały rok).
Jeśli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem, musisz się wysypiać! Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważna dla zdrowia całego organizmu jest odpowiednia higiena snu. Staraj się zawsze kłaść i wstawać o tej samej porze. W zależności od indywidualnych preferencji na nocny odpoczynek powinieneś przeznaczyć około 6-8 godzin. Kolejnym istotnym elementem profilaktyki jest ruch. Regularna aktywność fizyczna dobrze chroni przed infekcjami dróg oddechowych. Wystarczy, że poświęcisz w tygodniu około 150 minut na sport (zalecany jest umiarkowany wysiłek fizyczny co drugi dzień), aby wesprzeć budowanie odporności. Może to być marszobieg, spacer, jazda na rowerze, joga, czy pilates. Forma aktywności zależy od Ciebie (nie przesadzaj jednak z intensywnością treningu). Wielu specjalistów podkreśla także wagę naturalnych metod hartowania organizmu takich, jak np. zimne prysznice i codzienne spacery (bez względu na warunki atmosferyczne). Ekspozycja organizmu na zmienne bodźce termiczne (wody, powietrza), zmniejsza ryzyko zachorowania.
Co jeśli zachorujesz? Jak wyleczyć infekcję wirusową?
Objawy przeziębienia zawsze warto skonsultować z lekarzem NFZ. Infekcje typu przeziębienie i grypa należy leczyć objawowo. Standardem jest stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, przeciwkaszlowych oraz przeciwgorączkowych, które możesz kupić w aptece bez recepty. Jeśli chcesz skrócić czas powrotu do zdrowia, poza farmakoterapią staraj się prowadzić oszczędzający tryb życia. Jeśli to możliwe skorzystaj ze zwolnienia lekarskiego i pozostań przez przynajmniej kilka dni w domu. W okresie zdrowienia wstrzymaj się od intensywnego wysiłku fizycznego, aby układ immunologiczny mógł skupić się na walce z patogenami. Co jeszcze? Dbaj o nawodnienie organizmu i regularnie usuwaj wydzielinę zalegającą w jamach nosowych (pomocne mogą okazać się inhalacje wodne).