Skok na główkę, a potem wózek inwalidzki. Być może postawią takich ludzi na nogi

fot. Canva

Co roku z pozoru niewinne skoki do wody kończą się poważnymi urazami kręgosłupa i kalectwem. Mimo wielu kampanii edukacyjnych, które mają ostrzec ludzi przed takim niebezpieczeństwem, nadal nie brakuje „śmiałków”. Chwila beztroski może skończyć się trwałą niepełnosprawnością.

Wejście do wody, szczególnie podczas skoku z dużej wysokości, bywa bardzo ryzykowne. Umowna granica bezpieczeństwa wynosi 12 metrów. Przekroczenie tej wysokości znacznie zwiększa ryzyko urazów ciała, w tym złamań i uszkodzeń narządów wewnętrznych.

Hydrożel – nadzieja dla poszkodowanych

Naukowcy z Sun Yat-sen University opracowali innowacyjny hydrożel, który może zrewolucjonizować leczenie urazów rdzenia kręgowego. Składa się on z graftów kwasu hialuronowego i dopaminy oraz specjalnie zaprojektowanego peptydu, który pozwala na zintegrowanie tkanek po urazie. 

Badania na zwierzętach wykazały, że ten hydrożel znacznie poprawia funkcje motoryczne i otwiera drzwi do jego potencjalnego zastosowania u ludzi.

Regeneracja nerwów

W przypadku uszkodzeń rdzenia kręgowego zazwyczaj tworzy się tkanka bliznowata, która nie przywraca utraconych funkcji nerwowych. Hydrożel HADA/HRR, wzbogacony o kurkuminę i neurotrofinę-3, zmienia to podejście. 

NT-3 sprzyja wzrostowi nerwów i znacznie poprawia funkcje motoryczne oraz czuciowe. U szczurów i psów hydrożel przyspieszył regenerację nerwów przez przekształcenie tkanki bliznowatej w środowisko sprzyjające wzrostowi aksonów (to wypustki komórki nerwowej, przewodzącej bodźce od komórki na zewnątrz).

Naprawa urazów

Hydrożel HADA/HRR może skutecznie wspierać infiltrację fibroblastów oraz promować odrost aksonów. Udane testy tchnęły nadzieje na dalsze zastosowania hydrożelu w naprawie innych urazów i leczeniu chorób ośrodkowego układu nerwowego. 

Mimo że jest jeszcze za wcześnie na testy na ludziach, wyniki tych badań otwierają nowe perspektywy w leczeniu urazów rdzenia kręgowego.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.