Teleturniej, w którym stawką jest własne zdrowie lub życie. W taki sposób Akademia Czerniaka chce utrwalić wśród ludzi wiedzę o niebezpiecznych zmianach skórnych podczas XIV Tygodnia Świadomości Czerniaka.
To już czternasty Tydzień Świadomości Czerniaka. Akademia Czerniaka zaprasza do skorzystania z badań profilaktycznych przeciwko nowotworom skóry. O świadomość apelują specjaliści z Narodowego Instytutu Onkologii.
O tym, czym dokładnie zajmuje się Akademia mówi nam prof. Piotr Rutkowski z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka.
Jak dodaje prof. Rutkowski działania Akademii mają realne przełożenie na społeczną świadomość nowotworów skóry i statystyki dot. chorych.
Do tej pory, w ramach kampanii „Cała Polska sprawdza znamiona” i Dni Świadomości Czerniaka, Akademii udało się przebadać 3 tys. osób.
Nie tylko czerniak – ochrona skóry
Nowotwór skóry to nie tylko czerniak, a badania profilaktyczne są konieczne i bezbolesne. Na jakie zagrożenia dermatologiczne jesteśmy narażeni? – zapytaliśmy prof. Rutkowskiego.
Wysoki poziom zachorowań na czerniaka jest szczególnie widoczny u osób po 60. roku życia, co jednak nie oznacza, że nie należy się wystrzegać zmian skórnych wcześniej. Dlatego kremu z filtrem SPF nie powinniśmy używać tylko podczas wakacji nad morzem, ale najlepiej przez całe lato.

Jak podkreślają specjaliści SPF 30 to minimalny bezpieczny wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UV dla większości Polaków o jasnej karnacji. Niski fototyp skóry (I lub II; jasna skóra, blond lub rude włosy, liczne piegi, a także skłonność do oparzeń słonecznych oraz brak lub słaba zdolność do wytwarzania opalenizny), jakim charakteryzują się Polacy, plasuje ich w grupie wysokiego ryzyka rozwoju czerniaka. Innym znaczącym dla rozwoju tego nowotworu czynnikiem jest narażenie na oparzenia słoneczne, w efekcie ekspozycji na promieniowanie UV zarówno to naturalne (słoneczne), jak i sztuczne (solaria).
Są grupy, które powinny szczególnie pilnować częstotliwości badań profilaktycznych skóry. Jedną z nich są osoby, z historią czerniaków w rodzinie, mówił prof. Rutkowski.
Onkolodzy ostrzegają również, że oparzenia słoneczne u osób pomiędzy 15 a 20 rokiem życia zwiększają szanse na zachorowanie na nowotwór skóry aż o 60 %.
Każdego roku w Polsce odnotowuje się około 50 000 przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym ponad 4 000 na czerniaka, z czego około 1300-1400 czerniaków wykrywanych jest już w stadium zaawansowanym regionalnie lub przerzutowym
O tym kto na słońcu uważa najmniej w rozmowie z naszą reporterką Ewą Karpińską mówiła prof. Grażyna Kamińska-Winciorek z Narodowego Instytutu Onkologii.
ABC(DE) wiedzy o czerniaku
Poza całoroczną ochroną skóry przed słońcem warto także regularnie jej się przyglądać. Naszą uwagę powinny przykuwać wszelkie nowe lub istniejące już zmiany skórne, które zaczynają wyglądać inaczej.
W rozpoznaniu czerniaka pomaga znajomość jego cech charakterystycznych, które dla ułatwienia zostały opisane w pięciu pierwszych literach alfabetu.

Jeżeli zauważymy na swoim ciele znamię, które posiada którąkolwiek z tych cech, niezwłocznie należy udać się do dermatologa — wcześnie wykryty czerniak jest całkowicie wyleczalny.
Akademia Czerniaka wraz z tegorocznym Ambasadorem kampanii – Maciejem Kurzajewskim – zabierają widzów na plan teleturnieju „5 liter, które ratują życie!”, aby przypomnieć o ABCDE czerniaka i znaczeniu profilaktyki wtórnej.