10 października to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Problemów i zaburzeń doświadcza co czwarty Polak – powiedział nam Rafał Styła, psycholog Uniwersytetu Warszawskiego. U wielu z nas widać ślady pandemii – słyszymy.
Badania w tym temacie przeprowadził Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Wynika z nich, że w ciągu całego życia 1/4 Polaków doświadcza różnego rodzaju zaburzeń. Mogą to być depresja, zaburzenia lękowe i uzależnienia.
Jak powiedział nam psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego, Rafał Styła, wciąż widać wpływ pandemii na naszą psychikę. Badania pokazały, że w czasie pandemii znacznie zwiększył się odsetek ludzi z problemami – zwłaszcza wśród studentów – usłyszała od Rafała Styły reporterka Radia Kolor, Ewa Karpińska.
Rozmawiajmy, ale nie krytykujmy
Jak powiedział psycholog, rozmowa jest jedną z metod pomocy osobom w kryzysie psychicznym. Warto jednak pamiętać, żeby takiej osoby nie krytykować. Wręcz przeciwnie, może przynieść przeciwny skutek – podkreśla Rafał Styła. Jak powiedział reporterce Radia Kolor, do takiej rozmowy warto się przygotować i zebrać informacje między innymi o tym, gdzie osoba potrzebująca pomocy może takiej pomocy szukać.
Rafał Styła powiedział też, że osoby w kryzysie psychicznym nie wolno oceniać. Powinniśmy wspierać, dawać poczucie, że nie jest ona sama. Dobrze jest „wejść w buty” tej drugiej osoby, by poczuła, że jesteśmy naprawdę otwarci na zrozumienie jej problemu – podkreśla ekspert.
Zapamiętaj ten numer telefonu
10 października to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy – lub jeśli znasz kogoś, kto takiej pomocy może potrzebować, możesz skorzystać z bezpłatnego, kryzysowego telefonu zaufania.
Telefon dla dorosłych: 116 123
Telefon dla dzieci i młodzieży: 116 111
Centrum Wsparcia dla osób z kryzysem psychicznym: 800 70 22 22
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12