Kiedy przychodzi czas zorganizować transport ładunków, szczególnie międzynarodowy, zawiłości i detale mogą przytłoczyć nawet najbardziej doświadczonego przedsiębiorcę. Tutaj wkracza spedycja – jedna z dziedzin logistyki, które rozwiązuje skomplikowane kwestie logistyczne. Czym dokładnie jest spedycja i jakie korzyści płyną z korzystania z usług specjalistów? Tego dowiesz się z naszego najnowszego artykułu.
Spedycja – co to jest?
Spedycja to nie tylko organizacja transportu, a cała gama działań mających na celu sprawną koordynację i realizację przewozu towarów od punktu A do punktu B. To proces zarządzania transportem wymagający podejmowania wielu istotnych decyzji przez spedytora. Nie należy jednak mylić spedycji z samym transportem – obejmuje ona również szereg innych działań administracyjnych i logistycznych.
Rodzaje spedycji
Wyróżniamy kilka rodzajów spedycji. Podział ten może być oparty na różnych kryteriach, takich jak zasięg terytorialny, zakres działań czy nawet rodzaj transportu. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze odmiany.
Rozpoczynając od podziału ze względu na zasięg terytorialny, wyróżniamy spedycję międzynarodową – obejmującą transport towarów między różnymi krajami – oraz spedycję krajową – ta skupia się na przewozie w obrębie jednego kraju.
Kolejnym kryterium jest podział ze względu na zakres wykonywanych działań, tutaj możemy wyróżnić spedycję czystą (ogranicza się ona to przyjmowania zleceń i ich nadzoru) oraz spedycję mieszaną (ta łączy elementy zarówno spedycji, jak i transportu towarów).
Innym ważnym podziałem jest ten ze względu na złożoność procesu, gdzie mamy do czynienia ze spedycją gałęziową, wykorzystującą jeden rodzaj transportu, oraz spedycją intermodalną, korzystającą z kilku różnych środków transportu.
Dodatkowo możemy podzielić spedycję ze względu na wykorzystywany środek transportu, czyli na spedycję drogową, lotniczą i morską.
Ostatecznie, możemy również wyróżnić spedycję ze względu na rozmiar przewożonego ładunku, gdzie mamy do czynienia ze spedycją drobnicową – dedykowaną małym ilościom towarów – oraz spedycją całopojazdową.
Te różnorodne rodzaje spedycji pozwalają firmom dostosować się do indywidualnych potrzeb klientów, zapewniając kompleksową obsługę logistyczną na każdym etapie transportu towarów.
Jakie są obowiązki spedytora?
Główne zadania spedytora obejmują:
- przyjmowanie zleceń spedycyjnych oraz udzielanie porad związanych z procesami spedycyjnymi;
- przygotowanie propozycji tras i środków transportu – prezentacja najszybszych i najbardziej ekonomicznych opcji;
- organizację i nadzór nad przewozem.
Spedytor pełni kluczową funkcję w łańcuchu dostaw, dbając o to, aby każdy etap procesu był realizowany z najwyższą starannością i efektywnością. Od przyjęcia zlecenia po dostarczenie towaru do celu, spedytorzy zapewniają kompleksową kontrolę i bezpieczeństwo całego procesu transportowego, pozwalając klientom skupić się na swojej głównej działalności.
Usługi spedycyjne – co obejmują?
Usługi spedycyjne to nie tylko transport, to także dbałość o bezpieczeństwo, zapewnienie sprawnego przebiegu całego procesu oraz wsparcie na wszystkich etapach przewozu. Od doradztwa po odprawy celne – spedytorzy dbają, aby każdy krok był wykonany z najwyższą precyzją.
Dobra firma spedycyjna
Inter-Logistic Polska Sp. z o.o. to nie tylko firma spedycyjna – to partner biznesowy, który ma spore doświadczenie w organizacji transportów krajowych, międzynarodowych, ADR czy ponadnormatywnych. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię transport do Hiszpanii https://inter-logistic.pl/zasieg-dzialania-2/transport-hiszpania/, Serbii czy Albani, Inter-Logistic Polska Sp. z o.o. jest w stanie zaplanować przewóz od A do Z.