W sobotę 11 października o godzinie 12:00 w Centrum Rewitalizacji przy ul. Małej 15 odbędzie się wernisaż wystawy „Rękami Pragi: Oprawione Rzemiosło”. To artystyczna prezentacja lokalnych twórców, którzy na co dzień łączą tradycję z pasją i nadają jej zupełnie nową formę.
Na Pradze od pokoleń unosi się zapach świeżo wypiekanych pierników, słychać rytmiczne uderzenia młotka szewca i brzęk zegarmistrzowskich narzędzi. Tym razem te dźwięki, zapachy i historie trafią w ramy sztuki, przekonują organizatorzy.
„Rękami Pragi: Oprawione Rzemiosło” to wystawa, która pokazuje lokalne rękodzieło w zupełnie nowym świetle — dosłownie i w przenośni. Każde dzieło, od haftów po witraże i ceramikę, zostanie oprawione w artystyczne ramy i zaprezentowane jak obraz w galerii. Obok prac znajdą się podpisy twórców, krótkie historie oraz QR kody prowadzące do katalogu online.
Twórcy i ich dzieła
Wśród autorów znajdą się m.in.:
- GlassDepartment – pracownia witraży,
- Zegarmistrz Janek Rygiel,
- Anastazja Bernatowicz – mistrzyni haftu,
- Warszawski Dom Piernika,
- Woodworkshop – pracownia stolarska,
- Konrad Bieńkowski – projektant mody,
- Łukasz Hołuj – artysta-rzemieślnik,
- Retro Me – suknie ślubne w stylu vintage,
- Ceramika Merence,
- Ryszard Wieteska – szewc z Inżynierskiej.
Po wernisażu zaplanowano także warsztaty hafciarskie, które poprowadzi Anastazja Bernatowicz. Będzie to okazja, by samemu spróbować swoich sił w ręcznym tworzeniu i poznać tajniki tej tradycyjnej techniki.
Organizatorzy podkreślają, że wystawa to coś więcej niż ekspozycja – to artystyczny manifest, który przypomina, że rzemiosło to nie tylko praca, ale także emocje, talent i historia.
Wystawa będzie dostępna do 18 października, a wstęp jest wolny.
