SPPN na Saskiej Kępie coraz bliżej. Jak będzie wyglądać?

źródło: Zarząd Dróg Miejskich

Strefa płatnego parkowania będzie obowiązywać od 4 listopada 2024 r. Wyznaczonych zostanie ok. 2,2 tys. ogólnodostępnych miejsc postojowych. Łączna długość ulic we wprowadzanej strefie to ponad 27 km.

Obecnie na Saskiej Kępie jest 55 odcinków ulic jednokierunkowych na 33 ulicach. W ramach wprowadzania strefy pojawi się kolejnych 12 takich odcinków na 7 ulicach. Strefa płatnego parkowania obejmie 64 ulice, aleje i place mające status drogi publicznej.

źródło: Zarząd Dróg Miejskich

Czym właściwie jest SPPN?

SPPN (Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego) ma na celu poprawę sytuacji parkingowej mieszkańców. Strefa skłania przyjezdnych kierowców do krótszego postoju lub nawet zniechęca niektórych do wjechania w jej obszar, a zarazem zwiększa rotację parkujących samochodów. Pozwala tym samym na realizację polityki transportowej miasta, w szczególności ograniczenie dostępności określonych obszarów dla aut lub wprowadzenie preferencji dla komunikacji zbiorowej.

Wielu mieszkańców nie może się doczekać, aż ludzie spod Warszawy przestaną traktować Saską Kępę jako punkt tranzytowy. Z drugiej strony część mieszkańców obawia się zmniejszenia liczby miejsc postojowych i płatnego abonamentu.

Z mieszkańcami rozmawiał reporter Radia Kolor Bartosz Romanowski.

Abonamenty dla mieszkańców

Warszawiacy, którzy mieszkają w SPPN, nie muszą płacić za parkowanie pod swoim domem. Mogą skorzystać z abonamentu mieszkańca, który pozwala na parkowanie w bezpośrednim sąsiedztwie swojego miejsca zamieszkania.

źródło: Zarząd Dróg Miejskich

Mieszkańcy mają do wyboru mają dwa abonamenty:

  • Jeden kosztujący 30 zł rocznie dotyczy tylko bezpośredniej okolicy. To mniej więcej promień 150-250 m od miejsca zameldowania. W takim rejonie można zaparkować na wszystkich wyznaczonych miejscach postojowych.
  • Drugi kosztujący 600 złotych rocznie umożliwia parkowanie na większym obszarze niż tylko pobliskie ulice. W uproszczeniu otrzymuje 20-krotnie większe możliwości postoju, ale oczywiście za 20-krotnie większą cenę.
źródło: Zarząd Dróg Miejskich

Abonament można otrzymać w jednym z Punktów Obsługi Pasażerów ZTM lub przez internet za pomocą panelu dostępnego pod adresem abonamentzdomu.zdm.waw.pl.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.