Stomatolog czy dentysta? Poznaj różnice

fot. artykuł sponsorowany

Jakie są różnice między dentystą a stomatologiem?

Dentysta i stomatolog to nie są określenia dla tej samej osoby, chociaż potocznie zwykło się stosować je wymiennie. Czym różni się dentysta od stomatologa?

Dentysta przede wszystkim jest specjalistą od zębów. Wskazuje na to nazwa, która wywodzi się od łacińskiego słowa „dens” oznaczającego zęby. Stomatolog natomiast zajmuje się leczeniem zarówno zębów, jak i tzw. przyzębia, dziąseł, a także wszelkich tkanek znajdujących się w jamie ustnej. Słowo stomatolog wywodzi się z greckich słów „stoma”, które oznacza „usta” i „logia” oznaczającego „naukę”.

Dlatego też stomatolog może być dentystą, jednak dentysta nie może być stomatologiem.

Od roku 2002 w Polsce istnieje jasny podział na dwa odrębne zawody – stomatologa i dentystę, chociaż przedtem wszystkie osoby, które ukończyły studia stomatologiczny, otrzymywały prawo do tytułowania się lekarzem stomatologiem. Obecnie jedynie ukończenie kierunku stomatologii uprawnia do tego nazewnictwa.

Z czym udać się do dentysty?

Dentysta jest przede wszystkim specjalistą od uzębienia. Zajmuje się leczeniem próchnicy i wszelkiego rodzaju ubytków – również tych powstałych np. w wyniku ukruszenia zęba. Dentysta może również przeprowadzić leczenie kanałowe, które polega na usunięciu chorej miazgi, oczyszczeniu kanału zębowego oraz wypełnieniu go specjalistyczną pastą stomatologiczną. Po tym procesie możliwe jest założenie wypełnienia. Jeśli więc nasze problemy ograniczają się jedynie do uzębienia, a znaleźliśmy gabinet dentystyczny godny polecania, z całą pewnością możemy się tam wybrać.

W czym pomoże stomatolog?

Jeśli problemy z uzębieniem wiążą się z dodatkowymi powikłaniami, dentysta powinien skierować pacjenta do stomatologa. Najczęstsze kłopoty, z jakimi do stomatologów zgłaszają się pacjenci to afty, zapalenie przyzębia i dziąseł. Innym, częstym problemem są zatrzymane ósemki, zwane także zębami mądrości, dolegliwości związane z nadwrażliwością szkliwa, krwawiącymi dziąsłami i paradontozą.

W gabinecie stomatologicznym możemy wykonać badanie stanu uzębienia, błon śluzowych jamy ustnej oraz dziąseł. W niektórych gabinetach stomatologicznych możliwe jest też pełne obrazowe badanie RTG, czyli tzw. pantomogram, pokazujący obraz wszystkich zębów i ich korzeni. Często to właśnie ten rodzaj badania jest w stanie szybko wykluczyć lub rozpoznać poważne stany chorobowe, takie jak torbiele i nowotwory.

Znalezienie dobrego gabinetu stomatologicznego to czasem trudne zadanie. Przed dokonaniem wyboru i umówieniem się na wizytę w konkretnym miejscu, warto poszukać opinii pacjentów. Z pomocą przyjdzie także wyszukiwarka Google. Jeśli poszukujemy gabinetu w okolicy naszego zamieszkania, dajmy na to na warszawskim Bemowie, wystarczy, że wpiszemy w okno wyszukiwarki hasło „stomatolog bemowo”, a obok znalezionych adresów znajdziemy od razu opinie użytkowników.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.