W sobotę, 20 maja, w Pawilonie Edukacyjnym Kamień odbędą się bezpłatne wykłady i warsztaty poświęcone dzikim zapylaczom i ogrodnictwu. Swoje prelekcje poprowadzi tam prof. Marcin Zycha, dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, Justyna Kierat i Mikołaj Siemaszko, entuzjaści dzikich pszczół współpracujący z Fundacją Kwietną oraz Łukasz Rojewski, pasjonat i hodowca róż. Będzie to także szansa do wspólnej budowy poidełek dla owadów oraz otrzymania nanołączek do posiania we własnym ogrodzie lub na balkonie. Więcej szczegółów można przeczytać tutaj.
Z okazji Światowego Dnia Pszczół miasto policzyło, ile jest uli w stolicy. Od 2014 roku prawo miejscowe umożliwia w Warszawie hodowlę pszczoły miodnej. Z tej możliwości korzysta wiele miejskich instytucji. Jedną z największych miejskich pasiek jest dzielnicowa, wilanowska – przy ul. Włóki, gdzie znajduje się 15 uli. W sumie żyje tam aż około miliona pszczół. W pobliskim Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie historyczne pszczelarstwo (cztery ule w kłodzie drzewnej) odtwarza Kamil Baj z inicjatywy Pszczelarium. Na terenie parku pałacowego znajduje się również kilka tradycyjnych uli.
We współpracy z miastem lub stołecznymi instytucjami kultury prowadzimy również pasiekę edukacyjną przy ul. Kosmosu w dzielnicy Włochy, gdzie organizujemy zajęcia dla szkół. A już w czerwcu zapraszamy na dzielnicowe miodobranie z degustacją naszych produktów – mówi pan Kamil.
Kolejne jego cztery ule historyczne – w tzw. kłodzie bartnej – znajdują się przy ul. Wolumen. Łącznie na Bielanach pszczelarz zajmuje się czterema pasiekami. Własne ule mają również m.in.: ratusz w Białołęce (2 ule u zbiegu ulic Kącik i Produkcyjnej oraz 3 na terenie Szkoły Podstawowej nr 112 przy ul. Zaułek) i Bielański Ośrodek Kultury w filii przy ul. Estrady (3 domki). Z kolei przy Domu Kultury Świt na Targówku stoi aż 30 uli.
Domy dla pszczół tworzy również coraz więcej miejskich jednostek. Od 2019 r. pięć uli znajduje się na bocznicy Szybkiej Kolei Miejskiej na Woli. Z kolei na 30-hektarowym terenie Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty postawione zostaną w tym roku przez Metro Warszawskie kolejne dwa ule. Tym samym w bieżącym sezonie będzie tu już „mieszkać” siedem rodzin pszczelich.
Specjalnie z myślą o owadach zapylających Metro założyło 807 m kw. łąk kwietnych, a w tym roku planuje wysianie kolejnych 300 m kw. łąk. Latem rozkwita na nich kilkadziesiąt gatunków miododajnych roślin. Są tu m.in. maki, chabry, wiesiołki, jaskry i kąkole. Łąki kwietne dostarczają nektar i pyłek tutejszym zapylaczom.
Swoje ule od 2020 r. ma także Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – to w sumie 8 domków na Wieliszewie (na terenie Zakładu Północnego). W drugiej lokalizacji – na terenie Stacji Uzdatniania Wody „Filtry” – MPWiK postawiło jesienią 2022 r. cztery ule. Zamieszkało w nich ok. 120 tys. pszczół miodnych.
Kolejna pasieka (powstała w 2021 r.) znajduje się na terenie zajezdni Miejskich Zakładów Autobusowych przy Stalowej, w sąsiedztwie ogródków działkowych. W 6 domkach mieści się ok. 200 tys. owadów. Sześcioma ulami może pochwalić się też Pałac Kultury i Nauki.
Miejskim pszczołom sprzyja też duża liczba łąk. W Warszawie ogrodnicy Zarządu Zieleni opiekują się około 146 ha łąk i ostoi przyrodniczych na terenie swoich parków oraz około 50 ha trawników przyulicznych, które wyłączono z cyklicznego koszenia, pozostawiając je jako łąki miejskie.