Specyfika miasta i rynku zatrudnienia
Tętniące życiem, duże miasto stanowiące swego rodzaju most między „Wschodem”, a „Zachodem”. Skutecznie miksujące nowoczesność, tempo życia wielkich korporacji i świat „inteligencji” z tradycją, przywiązaniem do historii miejsca oraz chęcią podkreślenia statusu miasta stanowiącego symbol naszych cech narodowych. Ogromne biurowce w centrum i „Mordor” codziennie gromadzący zatrudnionych w międzynarodowych korporacjach, sąsiadujące ze stosunkowo niską, tradycyjną zabudową, wśród której znajdziemy ulubione kawiarenki, punkty usługowe i nie tylko. Specyficzność Warszawy i jej klimatu ma swoje odzwierciedlenie w rynku pracy. Znajdziemy na nim oferty pracy w dużej organizacji o zasięgu światowym, gdzie liczy się wynik i tempo realizacji targetów, ale jednocześnie bez trudu możemy wybrać rekrutację na wakat na nawet najbardziej tradycyjne stanowisko w związku z narastającą modą i zwiększającym się zapotrzebowaniem na bardziej „craftowe”, spersonalizowane produkty i usługi, które mogą zaoferować malutkie manufaktury lub poszczególne butiki i nie tylko.
Według danych Barometru Zawodów najbardziej poszukiwane zawody w Warszawie to:
- listonosze i kurierzy,
- magazynierzy,
- maszyniści,
- murarze i tynkarze,
- nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących,
- pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych,
- pracownicy obsługi ruchu szynowego,
- pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie,
- pracownicy służb mundurowych,
- robotnicy budowlani,
- spawacze,
- sprzątaczki i pokojowe,
- zaopatrzeniowcy i dostawcy.
Co łatwo zauważyć, deficyt dotyczy szczególnie pracowników fizycznych.
Pozostałymi branżami, które doświadczają problemów ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy są:
- edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna,
- gastronomia,
- szeroko rozumiane IT, tj. analitycy, programiści, projektanci oraz administratorzy baz danych,
- inżynieryjno-budowlana,
- ochrona zdrowia,
- pomoc społeczna.
Jak i gdzie szukać pracy w Warszawie?
Wiele osób preferuje osobisty kontakt z drugim człowiekiem w trakcie załatwiania najistotniejszych dla siebie spraw. W trakcie poszukiwań nowego miejsce zatrudnienia w stolicy warto przygotować efektowne, zaktualizowane i dostosowane do pożądanego stanowiska CV, a następnie… wyruszyć na spacer. Bardzo duża część z butików, mniejszych zakładów produkcyjnych lub punktów usługowych posiada stale otwarte procesy rekrutacyjne, dzięki czemu możemy niejako „z ulicy” wejść i zostawić swoją aplikację, a wielokrotnie porozmawiać z osobami decyzyjnymi od razu. O ile taka strategia sprawdzi się w przypadku poszukiwań pracy w określonych branżach, o tyle w razie chęci dołączenia do środowiska wielkich korporacji, zgodnie z informacjami, którymi dzielą się osoby świeżo po zakończonych poszukiwaniach zatrudnienia, lepiej skorzystać z możliwości jakie oferuje Internet. Szczególnie popularnym miejscem w sieci, gdzie łatwo znajdziemy aktualne oferty i będziemy mogli wysłać swoje CV, jest adres https://www.aplikuj.pl/praca/warszawa .
Recepta na problem ze znalezieniem miejsca pracy? Przebranżowienie!
Co zrobić, gdy złożyliśmy osobiście lub wysłaliśmy dziesiątki aplikacji na stanowiska pracy, a telefon milczy lub pracujemy już długi czas dla jednego pracodawcy i czujemy, że pora na zmiany? Warto sprawdzić liczbę ogłoszeń na poszczególne stanowiska w interesujących nas branżach i dzięki możliwości zdalnego poszerzania kompetencji (często bezpłatnie!), wybrać jeden z setek kursów na platformach e-learningowych. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce frazę “kursy internetowe” i wybrać interesujące nas zagadnienie!
ARTYKUŁ SPONSOROWANY