Jak uratować swoje zdrowie i życie i jak obezwładnić groźnego pacjenta — tego uczą się warszawscy ratownicy medyczni, którzy rozpoczęli cykl szkoleń. Te prowadzone są przez policjantów-instruktorów, którzy raz w tygodniu przez kilka godzin, pokazują ratownikom, jak odeprzeć atak agresora.
Ratownicy medyczni warszawskiego pogotowia ratunkowego Meditrans pod okiem instruktorów z Komendy Stołecznej Policji rozpoczęli szkolenia mające zapewnić im bezpieczeństwo w czasie pracy. To reakcja na nasilające się w ostatnich miesiącach ataki na ratowników.
Przebieg szkolenia
Jak wygląda szkolenie? Na to pytanie odpowiedział aspirant Mateusz Zając, koordynator ratownictwa medycznego Komendy Stołecznej Policji.
Zajęcia składają się m.in. z wykładu na temat prawnego aspektu obrony koniecznej i ochrony prawnej.

Szczególnie istotnym elementem jest nauka samoobrony wewnątrz karetki pogotowia ze względu na ciasnotę tego miejsca oraz obecność wielu narzędzi, które w rękach agresora stanowią zagrożenie nie tylko dla ratowników, ale także dla samego siebie.

Warto zaznaczyć, że instruktorami są funkcjonariusze ośrodka szkolenia policji oraz instruktorzy taktyk i technik interwencji.
Jak powiedział nam Wojciech Piechowski ze szkoły ratownictwa warszawskiego pogotowia, ratowników, którzy dziś pojawili się na dzisiejszym szkoleniu, nie trzeba było długo namawiać.

Sukcesem dydaktycznym będzie to, jeżeli kiedyś zdarzy się agresywny pacjent jakiemuś ratownikowi medycznemu, który będzie po tym kursie i będzie wiedział, jak przeciwdziałać i wyjdzie z tej sytuacji cały i zdrowy – powiedział nam jeden z policjantów-instruktorów.
W dzisiejszym szkoleniu uczestniczyło dwudziestu ratowników medycznych Meditransu.
Nagrania ze szkolenia w ambulansie
Nasz dziennikarz, Marcin Kargol, mógł zobaczyć na własne oczy, jak policjanci z Komendy Stołecznej Policji uczą ratowników Meditransu, jak reagować w sytuacji agresywnego pacjenta.
Skąd ta agresja?
Jeden z uczestników szkolenia, ratownik Jakub Pelczer zdradził nam, kto jest największym zagrożeniem w jego pracy.
Marcin Kargol miał również okazję porozmawiać z inną z uczestniczek szkolenia, która powiedziała, że ataki ratowników nasiliły się po pandemii COVID19.
Ratowniczka zaznaczyła również, że w przypadku zapewnienia bezpieczeństwa dla medyków bardzo ważna jest komunikacja.
Meditrans będzie szkolić swoich ratowników co najmniej do końca tego roku. Jak usłyszał nasz dziennikarz, plan jest taki, by wszyscy ratownicy warszawskiego pogotowia ratunkowego zostali skutecznie przeszkoleni.