Najstarszy budynek szpitala przy ul. Barskiej czeka przebudowa. W bloku „A” powstanie nowoczesny oddział rehabilitacji z 70 łóżkami. Zostanie on wyposażony m.in. w urządzenia do fizykoterapii i kinezyterapii, a także w roboty pomagające pacjentom w rekonwalescencji. W budynku znajdzie się też dzienny dom opieki medycznej dla seniorów i dzienny oddział rehabilitacji.
Budynek A w szpitalu św. Anny na ul. Barskiej powstał w 1952 roku i od 40 lat nie przechodził on porządnego remontu. Właśnie została podpisana umowa na prace budowlane. Mają one potrwać 2 lata. Wykonawcą będzie firma Strabag.
Oddział rehabilitacji
W ostatnich 3 latach z oddziału rehabilitacji w szpitalu przy ul. Barskiej skorzystało ponad tysiąc osób, które przebywały w trwających od 3 do 6 tygodni turnusach. Od stycznia 2024 r. dostępnych było jedynie 27 łóżek. Z oddziału dziennego natomiast skorzystało w ubiegłym roku 1,2 tys. osób.
Modernizacja szpitala jest koniecznością — mówiła Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.
Nowoczesny oddział rehabilitacji potrzebny jest już teraz, a wkrótce będzie koniecznością, dodaje Brzezińska.
Na najniższym piętrze budynku znajdować się będą pracownie związane z diagnostyką obrazową, takie jak: sala z tomografem komputerowym, pracownie RTG i USG oraz duża pracownia endoskopowa z czteroosobową salą wybudzeniową.
Opłakany stan budynku
Gruntowna modernizacja obiektu jest konieczna, ponieważ, jak wspomnieliśmy, od 40 lat nie przechodził on porządnego remontu. Budynek jest w opłakanym stanie, jak mówi członek zarządu Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji STOCER, Jolanta Wiśniewska.
Pacjenci, którzy do tej pory korzystali z budynku, musieli zostać przeniesieni do innych szpitali, dodaje Wiśniewska.
Utrudnienia dla pacjentów
Gruntowny remont niestety będzie wiązał się z pewnymi utrudnieniami dla pacjentów i osób odwiedzających szpital przy ul. Barskiej, mówi dyrektor techniczny grupy medycznej firmy Strabag, Rafał Dworakowski.
Sam budynek A to prawie 5 tysięcy m² powierzchni użytkowej.
Dzienny dom opieki medycznej
Ochota jest dzielnicą, w której ponad 25 proc. mieszkańców to osoby powyżej 60 roku życia. Według danych Urzędu Statystycznego w Warszawie ta grupa będzie się w najbliższych latach zwiększać. Dlatego w zmodernizowanym budynku szpitala będzie działał dzienny dom opieki medycznej (DDOM). Jego celem jest usamodzielnienie osób starszych oraz pomoc w poprawie ich stanu zdrowia.
Osoby przebywające w DDOM będą miały zapewnione zajęcia terapeutyczne, treningi funkcji poznawczych i umiejętności codziennych, terapię zajęciową i reminiscencyjną, a także zajęcia logopedyczne. Bliscy osób starszych będą mogli natomiast skorzystać z konsultacji z pracownikiem socjalnym. Pobyt w DDOM jest całkowicie bezpłatny.
Będzie to już kolejna tego typu placówka na Mazowszu. Na realizację Programu Wsparcia Domów Opieki Medycznej w latach 2023-2025 władze województwa przeznaczyły pomad 45 mln zł. Docelowo na Mazowszu będzie działać 21 DDOM-ów.