Wydarzyło się coś ważnego?

Szybka porażka Igi w Australii – gdzie teraz zagra Polka?

Oczekiwania związane z występem Igi Świątek podczas pierwszego turnieju wielkoszlemowego w tym sezonie były ogromne. Polka znajdowała się doskonałej dyspozycji na końcu 2023 roku i potwierdziła to również na starcie nowej kampanii. Czego więc zabrakło, że liderka światowego rankingu odpadła na etapie trzeciej rundy z niżej notowaną rywalką?

Brak przełamania w Australii

Iga Świątek jest zawodniczką, która już kilka razy w swojej karierze rywalizowała podczas Australian Open, jednak ani razu nie udało jej się dotrzeć nawet do finału tego turnieju. Polka podczas przygotowań do tego sezonu wzięła udział w sesji pytań i odpowiedzi na swoich mediach społecznościowych, gdzie poinformowała, że właśnie podczas imprezy w Australii planuje poprawić swoje osiągnięcia w 2024 roku. Tym samym zwiększyła również oczekiwania kibiców dotyczące swojego występu. Iga podkreślała, że nawierzchnia na kortach w Australii wyjątkowo jej sprzyja, więc powinna być w stanie grać tam równie dobrze, co na kortach w USA.

Do tej pory najlepszym osiągnięciem reprezentantki Polski podczas turnieju Australian Open był awans do półfinału w 2022 roku. Na tamtym etapie rywalizacji Polka odpadła z Danielle Collins. W 2023 roku reprezentantka Polski nie zanotowała już tak dobrego rezultatu, ponieważ odpadła na wczesnym etapie czwartej rundy. Późniejszą finalistką, czyli Jeleną Rybakiną. Oznacza to, że w 2022 i 2023 roku Iga Świątek odpadała z tego turnieju z późniejszymi finalistkami, które przegrywały decydujące starcie.

Zakłady bukmacherskie tenis przed startem tego turnieju wskazywały, że Polka ma ogromne szanse na zwycięstwo w 2024 roku. O tym jednak jak nieprzewidywalne jest typowanie meczów tenisa ziemnego przekonało się już wielu graczy, którzy spróbowali swoich sił w tej dyscyplinie sportu.

Wymagająca drabinka

Po losowaniu damskiej drabinki w Australian Open stało się jasne, że dopiero w potencjalnym finale może dojść do starcia pomiędzy Igą Świątek a Aryną Sabalenką. Obie zawodniczki do samego końca poprzedniej kampanii rywalizowały o pozycję liderki światowego rankingu, która ostatecznie padła łupem Polki. Zakłady bukmacherskie na tenis przed startem tego turnieju większe szanse na zwycięstwo w Australii dawały reprezentantce Polski, pomimo że w dotychczasowej karierze ani razu nie triumfowała w tym turnieju, a reprezentantka Białorusi wygrała rok temu. Ostatecznie to jednak Białorusinka wystąpiła w wielkim finale tego turnieju.

Iga Światek w pierwszej rundzie trafiła na finalistkę turnieju wielkoszlemowego w Paryżu, czyli Sofię Kenin. Amerykanka postawiła Polsce wymagające warunki, jednak ostatecznie Iga potrafiła przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Zakłady bukmacherskie na tenis spodziewały się wygranej Polki w 2 setach i tak rzeczywiście się stało. O wyniku pierwszej partii zdecydowały jednak detale, ponieważ Iga okazała się lepsza w tie-breaku.

Jeszcze trudniejsza przeprawa czekała na Igę Świątek w drugiej rundzie tego turnieju. Polka trafiła tam na kolejną reprezentantkę Stanów Zjednoczonych, która również w swojej karierze wystąpiła w finale turnieju wielkoszlemowego i to właśnie w Australii. Daniel Collins zagrała w decydującym starciu w 2022 roku, a przypomnijmy, że wtedy na etapie półfinału wyeliminowała właśnie Igę Świątek. Tym razem rewanżowe starcie pomiędzy tymi zawodniczkami zakończyło się po myśli reprezentantki Polski. Iga znajdowała się w tym spotkaniu w poważnych tarapatach, ponieważ przegrywała już 4:2 w ostatnim secie tego meczu i miała wynik 0:40, ale odwróciła losy rywalizacji.

Kolejnych horror polskim kibicom reprezentantka Polski zapewniła w spotkaniu trzeciej rundy. Tym razem brakowało jednak happy endu. Iga Świątek była zdecydowaną faworytką w starciu z Lindą Noskovą. Biorąc pod uwagę wcześniejsze rywalki, można było nawet pokusić się o stwierdzenie, że liderka światowego rankingu powinna mieć teraz o wiele łatwiejsze zadanie niż w poprzednich rundach. Rzeczywistość okazała się jednak brutalna, ponieważ reprezentantka Polski odpadła z niżej sklasyfikowaną rywalką po 3 setach. Polka zagrała swój najsłabszy mecz w 2024 roku, natomiast jej przeciwniczka była w stanie to wykorzystać.

Statystyki – Iga Świątek:

  • Iga tylko przeciwko Kenin nie straciła seta.
  • Polka wygrała mniej punktów w starciu z Noskovą.
  • Iga drugi raz z rzędu nie dotarła do ćwierćfinału Australian Open.
  • Polka odpadła w 3. rundzie turnieju.

Gdzie teraz zagra Iga Świątek?

Reprezentantka Polski po zakończeniu tego spotkania podkreśliła, że nie zamierza się łamać i już w kolejnych turniejach dać z siebie wszystko, aby wygrywać. Bez wątpienia będzie to dla niej cenna nauczka na przyszłość, jednak trzeba pamiętać, że w poprzednich latach pojawiały się podobne opinie. Turniej w Australii to wymagające zadanie, ponieważ wszyscy zawodnicy są dopiero na początku swoich przygotowań i tak naprawdę ich dyspozycja pozostaje wielką zagadką. Iga nie miała słabszego dnia w dotychczasowych spotkaniach obecnego roku, ale przydarzył jej się taki dzień właśnie na kortach Australian Open i nie potrafiła sobie z tym poradzić.

Można zakładać, że kluczowym elementem obecnej kampanii dla Igi Świątek będzie rywalizacja na paryskich kortach Rolanda Garrosa. To właśnie na kortach ziemnych reprezentantka Polski czuje się najlepiej, a dodatkowo wygrywała tam już kilka razy. Zakłady bukmacherskie na tenis wskazują, że Polka powinna mieć największe szanse na wygranie właśnie tego turnieju. Później w tenisowym kalendarzu zostanie rozegrany oczywiście Wimbledon, czyli rywalizacja na kortach trawiastych. Iga Świątek wygrała ten turniej jedynie na etapie juniorskim, jednak już podczas seniorskiej kariery miała wiele problemów.

Miejmy nadzieję, że w 2025 roku Iga Świątek poprawi swoje najlepsze osiągnięcie w Australian Open, jakim był dotychczasowy awans do półfinału. Zakłady bukmacherskie na tenis prawdopodobnie ponownie ustawią Polkę w roli faworytki do zwycięstwa, jeśli będzie ona w stanie podtrzymać swoją formę do końca tego roku.

Wyniki Igi Świątek w Australian Open:

  • 2024 rok – odpadnięcie w 3. rundzie z Noskovą.
  • 2023 rok – odpadniecie w 4. rundzie z Rybakiną
  • 2022 rok – odpadnięcie w półfinale z Collins.

Więcej statystyki najnowszych wyników znajdziesz na stronie bukmachera Superbet, na którą coraz chętniej zaglądają miłośnicy sportu.

Sprawdź najnowsze informacje sportowe, które są dostępne na naszej stronie.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.