Teatr Dramatyczny będzie nosić imię Gustawa Holoubka. Dziś 100. rocznica jego urodzin

fot. Wikimedia Commons

Podczas wczorajszej sesji rady Warszawy przyjęto uchwałę, na mocy której Teatr Dramatyczny będzie nosił imię Gustawa Holubka. Z kolei dziś w setną rocznicę jego narodzin w tej instytucji odbędzie się specjalny koncert. W programie znalazły się m.in fragmenty muzyki filmowej w wykonaniu orkiestry Warsaw Camerata, którą pokieruje Paweł Kos-Nowicki, a także wspomnienia o Gustawie Holoubku czytane przez Katarzynę Łochowską, Małgorzatę Niemirską, Roberta T. Majewskiego, Mariana Opanię, Krzysztofa Szczepaniaka i Mariusza Wojciechowskiego.

Gustaw Holoubek – wybitny aktor, reżyser, dyrektor, działacz opozycyjny, przyjaciel, kibic. Ile osób, tyle wspomnień o tej wyjątkowej postaci. Setna rocznica urodzin to świetna okazja, by przypomnieć jego wielkie role i zasługi, dla teatru i dla Polski. Jednak nie zapominajmy, że jego serce zawsze mocno biło dla warszawskich teatrów – wspomina wiceprezydentka Warszawy, Aldona Machnowska-Góra.

Gustaw Holubek to jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Urodził się 21 kwietnia 1923 roku w Krakowie, gdzie mieszkał do końca okupacji. Od ukończenia studiów w krakowskiej Państwowej Szkole Dramatycznej w roku 1947, nieprzerwanie uczestniczył w życiu artystycznym polskiego teatru. Wykreował ponad trzysta ról teatralnych, filmowych, telewizyjnych i radiowych. W zawodowym teatrze zadebiutował rolą Charysa w Odysie u Freaków w Starym Teatrze w Krakowie.

Współpracował kolejno ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej, Teatrem Śląskim w Katowicach, warszawskim Teatrem Dramatycznym, Teatrem Narodowym, Teatrem Polskim, Teatrem Ateneum w Warszawie. W latach 1959-1963, 1969-1982 był etatowym aktorem Teatru Dramatycznego.

W 1972 Holoubek objął dyrekcję Dramatycznego, tworząc, jak pisali recenzenci, jeden z najlepszych w powojennej Polsce zespołów teatralnych. W stanie wojennym władze zdymisjonowały Gustawa Holoubka ze stanowiska dyrektora, a liderzy zespołu aktorskiego na znak protestu opuścili wtedy teatr.

 

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.