Tylko do jutra można zmienić komisję, w której będziemy głosować lub pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. W Warszawie ta druga forma jest w tegorocznych wyborach wyjątkowo popularna. Wszystko przez zmianę przepisów sprzed dwóch lat.
Główną przyczyną takiego wzrostu zainteresowania zaświadczeniami jest zmiana procedur z 2023 roku. Wtedy powstał centralny rejestr wyborców, dzięki któremu zmiana miejsca głosowania jest możliwa przy pomocy aplikacji mObywatel.
Łukasz Pardyka, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. wyborów i referendów, przyznaje, że w tegorocznych wyborach urząd przyjął rekordową liczbę wniosków.
Jak zmienić miejsce głosowania?
Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, osoby, które nie są pewne swoich planów na 1 czerwca, mogą pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania i oddać głos w dowolnym lokalu wyborczym. Jeśli wyborca chce wziąć zaświadczenie tylko na II turę wyborów, powinien zgłosić się do dowolnego urzędu gminy najpóźniej 29 maja. Takiego dokumentu nie można zgubić, gdyż należy jego utrata uniemożliwi oddanie głosu, a uzyskanie drugiego egzemplarza nie jest możliwe.
Zmienić miejsce głosowania w II turze można poprzez aplikację mObywatel lub osobiste zgłoszenie się w urzędzie.
W takim samym urzędzie pobierzecie zaświadczenie o prawie do głosowania. Taki dokument wydawany jest od ręki i dzięki niemu możecie głosować w dowolnej komisji obwodowej w kraju i za granicą.