Trzaskowski kontra Nawrocki. Będzie druga tura wyborów. Jak głosowali warszawiacy? [WYBORY 2025]

foto: Radio Kolor

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski zwyciężył w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Dane z 98 procent obwodów wyborczych wskazują, że zdobył 31,13 procent głosów. Drugie miejsce dla Karola Nawrockiego popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość, który na chwilę przed ogłoszeniem oficjalnych wyników cieszy się poparciem na poziomie 29,73 procent.

To właśnie ci dwaj kandydaci zmierzą się ze sobą w drugiej turze wyborów prezydenckich. Ta odbędzie się 1 czerwca. Przez najbliższe dwa tygodnie Trzaskowski i Nawrocki będą rywalizować o głosy nie tylko tych wyborców, którzy głosowali na innych kandydatów, ale też o tych niezdecydowanych.

Jak głosowała Warszawa?

Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, wygrał wybory prezydenckie w każdej ze stołecznych dzielnic. Najwięcej głosów dostał w Wilanowie – 53,92%. W tej dzielnicy drugi, Karol Nawrocki, zdobył 12,26% głosów. Na trzecim miejscu Sławomir Mentzen – 7,98% głosów.

Drugą dzielnicą, w której najwyższe poparcie ma urzędujący prezydent Warszawy, jest Ursynów. Tu Trzaskowski zdobył 48,40% głosów. Drugi stopień podium dla Karola Nawrockiego (15,63%), trzeci dla Sławomira Mentzena (8,08%).

Trzecią, najsilniej wspierającą Rafała Trzaskowskiego dzielnicą, jest Bemowo. Tu zdobył 45,08% głosów. Karol Nawrocki w pierwszej turze na Bemowie zgarnął 16,83% głosów, a trzeci Sławomir Mentzen 10,04%.

Dzielnice z lewicą na podium

W większości warszawskich dzielnic pierwsza trójka w pierwszej turze wyborów prezydenckich wygląda tak samo: Trzaskowski, Nawrocki, Mentzen. Ale są miejsca, w których na podium wskakiwał przedstawiciel lewicowej partii, wyrzucając z trzeciego miejsca kandydata Konfederacji.

I tak na Mokotowie Adrian Zandberg zdobył 9,65% głosów i zajął trzecie miejsce. Podobnie było na Ochocie, gdzie uzyskał poparcie na poziomie 10,64%. Nieco mniej, bo 10,34% Zandberg uzyskał na Pradze-Północ, gdzie także uzyskał trzeci wynik. Podobnym poparciem – 10,28% – kandydat partii Razem może się cieszyć w Śródmieściu. Niemal identyczny wynik Zandberg uzyskał także na Żoliborzu.

Oficjalne wyniki wyborów

Czekamy na oficjalnie wyniki wyborów prezydenckich. Państwowa Komisja Wyborcza na godzinę 10 zaplanowała konferencję prasową. Możliwe, że wówczas poznamy ostateczne wyniki, bo w poniedziałek rano przeliczone były głosy z ponad 99 procent obwodów wyborczych.

Te niemal ostateczne dane mówią, że Rafał Trzaskowski zdobył 31,27%, Karol Nawrocki 29,62%, Sławomir Mentzen 14,83%.

Poza podium Grzegorz Braun 6,36%, Szymon Hołownia 4,99%, Adrian Zandberg 4,85%, Magdalena Biejat 4,22%.

Z najniższym poparciem Krzysztof Stanowski 1,23%, Joanna Senyszyn 1,09%, Marek Jakubiak 0,77%, Artur Bartoszewicz 0,49%, Maciej Maciak 0,19%, Marek Woch 0,09%.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.