Trzaskowski pokazał odnowioną leśniczówkę w Lesie Kabackim. Wiemy, co tam będzie

fot. um.warszawa.pl

Dziś Rafał Trzaskowski ogłosił zakończenie remontu zabytkowej leśniczówki przy ulicy Rydzowej. To budynek, który powstał w II połowie XIX wieku i jest przykładem dobrze zachowanej i nieprzekształconej architektury drewnianej związanej z gospodarką leśną. Obiekt przez blisko 130 lat był zamieszkany przez leśniczych, którzy opiekowali się drzewostanem Lasu Kabackiego. Teraz miasto przywróciło jego dawną świetność. 

Gruntownie odnowiliśmy leśniczówkę, choć nie było to proste, jak widać wiele elementów jest drewnianych, odwiedzałem często to miejsce i dzisiaj jest nie do poznania. Tak jak zapowiadaliśmy, po 18 miesiącach remont został zakończony, ale w trakcie prac odkryliśmy stare polichromie, teraz pora na ich odtworzenie. To bardzo ważne, że będzie to część centrum edukacyjnego, które uczy dzieci na co dzień, jak funkcjonuje las – mówił dzisiaj prezydent Rafał Trzaskowski.

W leśniczówce zachowała się część oryginalnej konstrukcji, układ pomieszczeń oraz ich wyposażenie, takie jak: drzwi z kutymi zawiasami, klamkami i oryginalnymi mechanizmami, okna, piece grzewcze i piec kuchenny. Miasto odnowiło też drewnianą podłogę. Ponadto miasto zabezpieczyło budynek, odgrzybiło go oraz usunęło zagrożenia biologiczne. Rozebrana została też murowana dobudówka, konstrukcje dachu wzmocniono, a na strychu ponownie ułożono polepę. W leśniczówce zainstalowano też instalację sanitarną, elektryczną i teletechniczną. Budynek zyskał także odnowioną elewację. Wróciły na nią detale architektoniczne: ozdobne narożniki drewniane oraz ościeżnice i drzwi zewnętrzne z rozbudowanym fryzem. Teren otaczający leśniczówkę został na nowo ogrodzony i wzbogacony o dodatkową zieleń.

Odnowiona leśniczówka będzie otwarta już jesienią. Wtedy w budynku zacznie działać Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich – Warszawa. Koszt inwestycji, którą zrealizował Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta to 2,2 mln zł. Wykonawcą prac jest firma Good Wood Szymon Jaraczewski.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.