Trzy nowe uchwały. Miasto stawia na zdrowie warszawiaków

fot. pexels

Na dzisiejszej sesji Rady Warszawy radni przyjęli aż 3 uchwały wprowadzające w stolicy nowe programy zdrowotne dotyczące depresji poporodowej, meningokoków i kleszczowego zapalenia mózgu.

Warszawscy radni podjęli dziś dużo ważnych decyzji dotyczących zdrowia warszawiaków i na dzisiejszej sesji przyjęli aż trzy uchwały zdrowotne. Pierwszy jest związany z profilaktyką i diagnostyką depresji poporodowej, drugi to szczepienia przeciwko meningokokom dla nastolatków, trzeci dotyczy profilaktyki kleszczowego zapalenia mózgu.

Profilaktyka i wczesna diagnostyka depresji poporodowej

Depresja poporodowa dotyka nawet kilkunastu procent kobiet, które urodziły. Dlatego miasto postawiło na profilaktykę i wczesne wykrycie tej choroby. Program jest skierowany do kobiet do 12 miesięcy po porodzie oraz do kobiet ciężarnych. Zaplanowano m.in. badania przesiewowe, konsultacje specjalistyczne oraz szkolenia dla personelu medycznego.

Szczepienia przeciwko meningokokom

Program obejmuje kampanię informacyjno-edukacyjną o profilaktyce zakażeń meningokokowych oraz szczepienia przeciwko meningokokom grupy A, C, W135, Y. Inicjatywa jest skierowana do nastolatków w wieku od 11. do 19. roku życia oraz do grupy ryzyka młodych dorosłych w wieku od 20. do 25. roku życia.

Profilaktyka kleszczowego zapalenia mózgu

Program w zakresie profilaktyki kleszczowego zapalenia mózgu jest skierowany do warszawiaków wieku od 20 do 59 lat.

Jeszcze nie tak dawno kleszcze występowały tylko w okresie wiosenno-letnim, lecz to się zmieniło. Łagodne zimy sprawiają, że kleszcze pozostają aktywne przez cały rok. Na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się wzrost zachorowań na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu, o czym mówiła radna Agata Diduszko-Zydlewska.

Pełny schemat szczepienia przeciw KZM obejmuje podanie 3 dawek szczepionki:

  • pierwsza dawka,
  • druga dawka (1-3 miesiące po pierwszej dawce),
  • trzecia dawka (5-12 miesięcy po drugiej dawce).

Bardzo ważne jest zrozumienie sposobu działania kleszcza i jego prawidłowe usunięcie, jeżeli dojdzie do ugryzienia. Właśnie dlatego programowi towarzyszyć będą działania informacyjno-edukacyjne, dodaje radna.

Każda osoba, która przystąpi do programu będzie zobowiązana do wypełnienia post-testu.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.