Tydzień warszawskich cmentarzy: #7 Stare Powązki

Tydzień warszawskich cmentarzy: #7 Stare Powązki

Historia Starych Powązek sięga roku 1790, kiedy to rodzina Szymanowskich podarowała działkę pod budowę cmentarza. Jego uroczyste poświęcenie miało miejsce dwa lata później, w obecności króla. Początkowo cmentarz zajmował niewielką przestrzeń – zaledwie 2,6 ha, jednak z biegiem lat był wielokrotnie powiększany, aż osiągnął obecne rozmiary 43 ha.

Stare Powązki to nie tylko miejsce spoczynku ponad miliona osób, ale także prawdziwy skarbiec narodowej pamięci. To tutaj pochowani są wielcy Polacy: pisarze, artyści, naukowcy, dziennikarze, a także zwykli mieszkańcy Warszawy. W Alei Zasłużonych spoczywają tacy ludzie jak Władysław Reymont, Leopold Staff, Czesław Niemen czy Jan Kiepura.

Jednak historia Starych Powązek to także karty smutne i bolesne. W czasie II Wojny Światowej cmentarz został mocno zniszczony. Około 20% nagrobków uległo zniszczeniu, kościół został dewastowany, a archiwum cmentarne spłonęło w czasie Powstania Warszawskiego. Cmentarz był także miejscem wielu akcji zbrojnych i ucieczek więźniów z Pawiaka.

Dziś Stare Powązki są miejscem pamięci i refleksji, ale także atrakcją turystyczną przyciągającą rzesze odwiedzających. Spacerując alejkami cmentarza, możemy odkrywać historie ludzi, którzy na zawsze zapisali się w annałach historii naszej stolicy i kraju. Stare Powązki to także oaza zieleni i spokoju, miejsce, gdzie historia łączy się teraźniejszość z przeszłością.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.