Upały nie odpuszczają. Jak objawia się oparzenie słoneczne?

fot. Canva

Oparzenie słoneczne jest ostrą reakcją skórną na nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV.

Objawy mogą obejmować bolesne zaczerwienienie, obrzęk, swędzenie, pęcherze, a także nudności, ból głowy i gorączkę. Pojawiają się one zazwyczaj od 4 do 8 godzin po ekspozycji na słońce. Po dłuższym czasie skóra zaczyna się złuszczać, a niekiedy mogą pozostać blizny.

Dlatego warto mieć w domowej apteczce produkty nawilżające i regenerujące, które złagodzą ból i świąd.

Stopnie oparzeń słonecznych

Oparzenia słoneczne różnią się stopniem zaawansowania:

  • Oparzenie I stopnia – najczęstsze, objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem i swędzeniem.
  • Oparzenie II stopnia – charakteryzuje się pęcherzami i złuszczaniem skóry. Wymaga konsultacji lekarskiej.
  • Oparzenie III stopnia – najgroźniejsze, prowadzi do blizn i zaburzeń pigmentacji skóry, zwiększa ryzyko infekcji, również bezwzględnie wymaga konsultacji lekarskiej.

Czasami wyróżnia się jeszcze czwarty stopień oparzenia, w ramach którego spaleniu ulegają tkanki leżące pod tkanką podskórną. Charakterystycznym obrazem tego oparzenia są zwęglone części ciała.

Osoby przebywające w cieniu także są narażone na oparzenia, ponieważ promieniowanie UV może odbijać się od powierzchni, takich jak woda czy śnieg.

Pierwsza pomoc

Przy pierwszych objawach oparzenia należy natychmiast zastosować chłodne okłady z bawełnianego materiału zamoczonego w zimnej wodzie. Warto mieć pod ręką chłodzące kremy, płyny lub pianki, które złagodzą skutki nadmiernej ekspozycji na słońce i ochronią przed pęcherzami oraz uporczywym swędzeniem. Przy cięższych oparzeniach potrzebna jest pomoc lekarska.

W przypadku łagodnych oparzeń pomocne mogą być naturalne środki nawilżające, jak jogurt, maślanka lub zsiadłe mleko. Te produkty złagodzą ból i świąd i nawilżą. Należy je nałożyć na zmienioną skórę i pozostawić na 10 minut. 

Regeneracja skóry po oparzeniu

Po ustąpieniu objawów oparzenia ważna jest regeneracja skóry i odpowiednia pielęgnacja. Stosowanie nawilżających i regenerujących kremów pomaga odbudować komórki skóry. Regularne złuszczanie naskórka oraz kąpiele w olejkach wspomagają proces skórnej rekonwalescencji. Dzięki właściwej pielęgnacji skóra stanie się bardziej elastyczna i jędrna.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.