Uratowane przed wycinką dęby Miłosz i Malwa mogą zostać Drzewem Roku. Ruszyło głosowanie

fot. drzeworoku.pl

Dęby ze Starej Miłosnej mogą rywalizować o miano Drzewa Roku 2023 dzięki zaangażowaniu mieszkańców, którzy w zeszłym roku podjęli o nie walkę. Jak relacjonowaliśmy, miały one zostać wycięte, ponieważ projektant przebudowy ulicy, przewidział w ich miejsce latarnię miejską. Miłosz ma pień o obwodzie 308 cm i około 30 metrów wysokości, ma on około 130 lat. Z kolei Malwa ma 207 cm w obwodzie i także około 30 m wysokości, rośnie ona w tym miejscu od przynajmniej 80 lat. Drzewa są połączone ze sobą systemem korzeniowym i koroną. Mieszkańcy, by obronić je przed wycinką, stworzyli petycję, zorganizowali pikietę, a nawet zaśpiewali na ich cześć hymn – „Zrób sobie pomnik przyrody”.

Ostatecznie, dzięki grupie aktywistów, drzewa nadal rosną w Starej Miłosnej, a wkrótce mogą zdobyć tytuł Drzewa Roku 2023. 

Ruszyło głosowanie na Drzewo Roku 2023

Właśnie ruszyła głosowanie w 13. edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja. Malwa i Miłosz są jednym z 16 kandydatów wybranych przez jury konkursowe. Jak piszą organizatorzy, wśród nich znaleźli się „świadkowie historii, drzewa z legendą, drzewa, które dają ciszę, spokój i przestrzeń, a także inspirują do podejmowania różnych inicjatyw ekologicznych, drzewa uratowane przed wycinką i te, o których ochronę miłośnicy drzew ciągle jeszcze walczą, doceniając ich znaczenie i wartość”.

Mamy niezwykły czas wokół. Zawierucha wojenna, polityczna i ekonomiczna powoduje poczucie niepewności i pytania o przyszłość. W takich momentach często zapominamy o rzeczach i sprawach, które zawsze mają znaczenie w naszym indywidualnym i zbiorowym życiu. Należą do nich bez wątpienia spokój i radość serca, wyciszenie, troska o najbliższych i ich przyszłość czy potrzeba wewnętrznej refleksji. To właśnie dostajemy od, nic w zamian nie oczekujących, drzew i całej przyrody. Szanujmy ten dar, dar dawania i chronienia wszelkiego życia, który otrzymujemy. Jest bezcenny. Niech 16 naszych finalistów stanie się symbolem naszej miłości i zrozumienia dla nieoddzielnego od na świata przyrody i nieustawania w jego ochronie przed nami samymi. Oraz głosujmy bawiąc się przy tym i ucząc – mówi Jacek Bożek, szef Klubu Gaja. 

Zwycięzcę tegorocznej edycji za pośrednictwem głosów wyłonią internauci. Będzie on reprezentował Polskę w konkursie europejskim w 2024 roku. Na wybrane drzewo można głosować przez cały czerwiec na tej stronie. Również tam można zapoznać się ze wszystkimi kandydatami. Dozwolone jest oddanie tylko jednego głos z jednego adresu e-mail. Zwycięzca zostanie ogłoszony 1 lipca o godzinie 12:00. 

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.