Znamiona skórne to zmiany na powierzchni ciała, które obecne i widoczne są na ciele każdego człowieka. Nie zawsze wzbudzają niepokój czy dyskomfort u pacjentów. Bywają sytuacje, w których ich obecność na skórze pozostaje obojętna nawet przez całe życie człowieka. W niektórych przypadkach należy jednak szczególnie zainteresować się ich stanem. Samobadanie znamion skórnych warto wykonywać systematycznie, nawet raz w miesiącu, przy okazji codziennej higieny i pielęgnacji skóry. Kontrolne badanie dermatologiczne zaleca się z kolei raz na rok. W przypadku zauważenia niepokojących dolegliwości lekarz może skierować pacjenta na usuwanie znamion. W Radomiu wykonuje się je skutecznie i bezpiecznie w Centrum Medycznym Galmedic.
Jakie są najczęstsze wskazania do rozpoczęcia zabiegu, jakim jest usuwanie znamion w Radomiu? Podobnie jak w innych polskich placówkach, szerokie grono odbiorców Galmedic stanowią pacjenci zauważający na swojej skórze znamiona zmieniające wygląd, rosnące, a nawet bolesne czy krwawiące. Drugą grupę pacjentów stanowią ci, dla których zmiany skórne stanowią defekt kosmetyczny i pragną się ich poznać nie ze względów zdrowotnych, a estetycznych.
Wskazania do kosmetycznego usuwania znamion w Radomiu
Kosmetyczne usuwanie znamion w Radomiu możliwe jest po uprzedniej konsultacji lekarskiej ze specjalistami. Wyłącznie lekarz jest w stanie ocenić charakter wycinanej zmiany skórnej. W stosunku do tych łagodnych specjalista może posłużyć się elektrokoagulatorem lub laserem, przyspieszając przebieg procedury likwidacji znamion. Musi jednak mieć pewność, że ma do czynienia z łagodnymi zmianami skórnymi, bez podejrzenia o rozwój choroby skóry. Oba z wymienionych narzędzi uszkadzają bowiem tkankę skórną w miejscu wykonywania zabiegu. Laser działa wiązką światła, a elektrokoagulacja wykorzystuje prąd o dużej częstotliwości i niskim napięciu. Uszkadza on niedoskonałości skórne i w konsekwencji pobudza tkanki do wzmożonej regeneracji oraz produkcji nowego naskórka. To nieinwazyjny i bezpieczny zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym pacjenta.
Usuwanie znamion skórnych za pośrednictwem elektrokoagulacji wykonuje się głównie u tych pacjentów, którzy zgłaszają się na konsultację lekarską z powodu uporczywych i nieestetycznych pieprzyków, brodawek, kurzajek, naczyniaków, a nawet łagodnych guzów skórnych. Nowoczesna medycyna estetyczna umożliwia im m.in. laserowe usuwanie znamion lub elektrokoagulację zmian ulegających uszkodzeniom mechanicznym. Pacjent może bowiem nieumyślnie doprowadzać do ich zranienia nawet podczas codziennej higieny i pielęgnacji skóry. Wystające lub owłosione zmiany skórne ulegają skaleczeniom w czasie golenia, depilacji, zakładania odzieży, biżuterii, wykonywania makijażu. Powtarzające się uszkodzenia mechaniczne mogą z kolei prowadzić do rozwoju nawracających zakażeń zagrażających zdrowiu pacjenta.
Leczenie czerniaka i chorobowych zmian skórnych – chirurgiczne usuwanie znamion w Radomiu i badanie histopatologiczne
Usuwanie znamion w Radomiu nie jest możliwe ze względów profilaktycznych. Jako dwie grupy wskazań do wykonania zabiegu wymienia się zalecenia kosmetyczne i zdrowotne. Wśród wskazań o charakterze ściśle medycznym wymienia się przede wszystkim podejrzenie lub potwierdzenie istnienia choroby skóry. Dotyczy to głównie zmian nowotworowych i guzów skórnych. W opinii specjalistów najgroźniejszym schorzeniem dotykającym powierzchni skóry jest czerniak, czyli nowotwór złośliwy.
Kiedy należy bezwzględnie usunąć znamię? Lekarze zalecają niezwłoczne wykonanie zabiegu chirurgicznego wówczas, gdy pacjent samodzielnie zauważy pierwsze alarmujące sygnały zmieniającego się wyglądu zmiany skórnej. Zgodnie z kryteriami ABCDE rozwoju czerniaka niebezpieczne zawsze mogą okazać się zmiany, które są asymetryczne, mają nieregularne brzegi, niejednolity kolor, nagle wzrastają i osiągają duże rozmiary.
Po kwalifikacji do usuwania znamion barwnikowych, guzów czy brodawek lekarz przystępuje do przygotowania skóry pacjenta do zabiegu. Oczyszcza obszar pola zabiegowego, dezynfekuje i znieczula skórę. Dzięki temu usuwanie znamion w Radomiu jest całkowicie bezbolesne i komfortowe dla pacjenta. Następnie przystępuje do wykonania niewielkiego cięcia chirurgicznego. Posługując się skalpelem, dokładnie okala zmianę skórną, usuwając ją w całości z podłoża. Pobrany wycinek umieszcza w roztworze formaliny i przekazuje go do laboratorium. Analitycy wykonują badanie histopatologiczne zmiany, dzięki czemu zarówno lekarz, jak i pacjent poznają dokładny opis charakteru wyciętej zmiany. Biopsja stanowi nieodłączny element diagnostyki nowotworów skóry.
Gdzie zgłosić się na bezpieczne usuwanie znamion? Radom to miejscowość, w której pacjenci korzystają z opieki specjalistów Centrum Medycznego Galmedic. Więcej o ofercie można przeczytać tutaj: https://radom.galmedic.pl/uslugi/usuwanie-znamion/.
Jak się przygotować do zabiegu usuwania zmian skórnych?
Zarówno zabieg chirurgiczny, jak i elektrokoagulacja nie wymagają od pacjenta specjalnego przygotowania. Przed rozpoczęciem procedury medycznej dopełnieniem wszystkich formalności zajmują się specjaliści. Usuwanie znamion skórnych w Radomiu wymaga badania przez chirurga lub dermatologa. Podczas konsultacji lekarskiej specjaliści weryfikują istnienie wskazań do usuwania znamion, eliminują również ewentualne przeciwwskazania. Lekarz przeprowadza podstawowe badanie i dokonuje oględzin skóry pacjenta. Zbiera potrzebne informacje o charakterze medycznym podczas wywiadu lekarskiego. Na ich podstawie ocenia preferencje, potrzeby i oczekiwania pacjenta. Jest również w stanie oszacować ewentualne ryzyko, jakie niesie ze sobą zastosowanie określonej metody działania terapeutycznego.
Bezpieczeństwo usuwania zmian skórnych w Radomiu i rekonwalescencja pacjenta
Chirurgia i elektrokoagulacja to bezpieczne metody usuwania znamion skórnych, cieszące się rosnącą popularnością wśród pacjentów w Radomiu i nie tylko. Za ich pomocą można usunąć nie tylko powszechne pieprzyki, ale również kaszaki, brodawki, naczyniaki, włókniaki, tłuszczaki i inne guzy. Rana po zabiegu nie jest duża i goi się stosunkowo szybko. Pełny okres gojenia się rany trwa ok. 4-6 tygodni. Następnie na powierzchni skóry pacjenta tworzy się niewyraźna blizna, która zwykle jest mniejsza niż wycinane podczas zabiegu znamię.