W którym warszawskim parku mieszka najwięcej gatunków ptaków?

fot. Patryk Rowiński

Inwentaryzacja miała na celu określenie składu gatunkowego występujących w tych parkach ptaków, ich liczebności, miejsca gniazdowania, a także identyfikację zagrożeń i określenie kolejnych działań sprzyjających utrzymaniu różnorodności biologicznej w mieście. Badaniami objęto kluczowe dla ptaków okresy: lęgi, przeloty wiosenne i jesienne oraz częściowo zimowanie. W celu poznania świata ptaków ornitolodzy wykonali ok. 30 wizji terenowych, podczas których notowali gatunki ptaków, a także w ramach możliwości wiek i płeć.

W Parku Dolinka Służewska w 2022 roku stwierdzono 98 gatunków ptaków, z czego 47 stanowiły gatunki lęgowe. 

Część zaobserwowanych gatunków podlega ochronie międzynarodowej i są wymienione w załączniku I Dyrektywy Ptasiej, np. błotniak stawowy, zimorodek, a także lęgowe na Dolince bączki i dzięcioły białoszyje. Zaobserwowano również 11 gatunków wymienione na Czerwonej liście ptaków Polski (CLPP), z czego 3 odbywały lęgi: głowienka, słowik szary i muchołówka żałobna. Na tak bogaty skład gatunkowy duży wpływ ma różnorodność siedlisk (zadrzewiania, potok, stawy, szuwary, ziołorośla, krzewy, sad i martwe drzewa) – informuje Hubert Mateuszczyk z Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Z kolei w Parku Praskim stwierdzono 58 gatunków, z czego gniazdowało 28. Najliczniej występują tam szpaki, wrony oraz bogatki. 

Park wyróżnia się również wysokim zagęszczeniem par lęgowych, w przeliczeniu na 10 ha gniazduje 119 par. — twierdzi ornitolog. 

W Ogrodzie Krasińskich stwierdzono z kolei 45 gatunków parków, 21 z nich to ptaki lęgowe. Najwięcej jest tam mazurków, szpaków i grzywaczy.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.