W tym roku wielkie świętowanie na Starówce. Stare miasto obchodzi swoje 70. urodziny

fot. um.warszawa.pl

Zrekonstruowany Rynek Starego Miasta oddano do użytku 22 lipca 1953 roku, chociaż prace nad jego odbudową trwały jeszcze przez dziesięciolecia, to tę datę uznaje się za symboliczne urodziny Starówki. Z tej okazji takie miejskie instytucja jak Muzeum Warszawy, Staromiejski Dom Kultury i Muzeum Karykatury postanowiły zaprosić mieszkańców stolicy na wspólne świętowanie. 

W tym roku przed Muzeum Warszawy stanie wspólny stół, który powstał w ramach projektu Plac Defilad, a przez ostatnie lata ożywiał plac przed PKiN. To przy stole odbędzie się część zaplanowanych wydarzeń, m.in. warsztaty, toast urodzinowy i sąsiedzkie śniadanie dla mieszkańców i mieszkanek. Drewniany, dwudziestopięciometrowy stół pozostanie na Rynku Starego Miasta na dłużej.

Świętowanie urodzin będzie trwało przez 3 pełne dni. Od 21 do 23 lipca na Starówce i w bliskiej okolicy odbędą się koncerty, spacery, warsztaty artystyczne i filmowe, spotkania, wystawy, gry miejskie, imprezy taneczne. Stare Miasto odkryje swoje tajemnice, niedostępne na co dzień zakamarki, otworzy ukryte w podwórkach ogrody.

W piątek, 21 lipca, będzie można m.in. wysłuchać wykładu o odbudowie Starówki, stworzyć akwarelowe pocztówki czy zbudować makietę placu Zamkowego. To także dzień wernisaży – wszystkie otwarte tego dnia wystawy będzie można oglądać także w sobotę, niektóre również w niedzielę. Wieczorem z kamienic na Rynku rozlegnie się Koncert Otwartych Okien, a po nim szlagiery do tańca zagrają Nicponie, których na Rynek Starego Miasta zaprosił Burmistrz Dzielnicy Śródmieście. Miłośniczki i miłośnicy nowoczesnych dźwięków będą mieć wyjątkową okazję, by zamienić bruk Rynku Starego Miasta w parkiet podczas silent disco, czyli wielokanałowej imprezy w słuchawkach, na którą zaprasza BarStudio.

Z kolei w sobotę, czyli w dzień 70. urodzin Starówki przez cały dzień będą trwać gry miejskie, odbędą się spacery i warsztaty, będzie można zajrzeć do kamienicy Fukierowskiej czy usiąść w zacisznym ogrodzie na rodzinnym pikniku. Tego samego dnia będzie miał miejsce też koncert w ramach festiwalu Jazz na Starówce: Big Band Marcina Maseckiego wykona specjalnie przygotowaną Suitę Jubileuszową, a dzień zwieńczy pokaz filmu „Warszawa nie zapomni” – to złożony z fragmentów kronik filmowych niezwykły dokument, który ukazuje stolicę przed II wojną światową, zniszczenia wojenne i pierwsze lata odbudowy.

Niedziela z kolei ma być dniem odkrywania Starego Miasta. Na wykładach i spacerach Starówka odsłoni swoje tajemnice i niedostępne na co dzień zakamarki, jak zamknięte podwórka czy piwnice. Będzie można zwiedzić wystawy, a także wziąć udział w warsztacie rysunku florystycznego i botanicznego.

W piątek i sobotę chętni będą mogli zajrzeć także do pracowni artystycznych, które są pod opieką Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, a także obejrzeć szereg wystaw oraz wysłuchać koncertów. Przez całe trzy dni odbywać się będą koncerty organowe, wystawy w Galerii Prześwit, Staromiejskim Domu Kultury i Muzeum Warszawy.

Większość atrakcji będzie darmowa, ale na niektóre trzeba się wcześniej zarejestrować. Szczegóły można sprawdzić tutaj

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.