Kluczowym momentem festiwalowego weekendu będzie ogłoszenie zwycięskich osób Nagrody Fundacji Sztuki Polskiej ING. Wyniki poznamy w sobotę, 30 września. Nagroda przyznawana jest od 2017 roku i ma na celu wspieranie polskiej sceny sztuki współczesnej powstałej po 1990 roku. W zeszłym roku jej laureatami byli Karol Radziszewski i Karolina Grzywnowicz, a praca „Harnasie” Radziszewskiego trafiła do kolekcji Fundacji. Galę poprzedzi oprowadzanie po kolekcji Fundacji, na które zapisać można się pod adresem fundacja@ingart.pl, oraz spotkanie promujące wydawnictwo „Zbieram nową sztukę. Rozmowy z kolekcjoner(k)ami”.
Wydarzenia performatywne prezentowane będą wspólnie z Fundacją Artystyczna Podróż Hestii. W Łęctwie Przemysław Piniak i Jakub Kostewicz zaprezentują performans „Nie odbieraj, bo zobaczą”. Dwukrotnie na deskach Pól Magnetycznych pojawi się członkini Queerowej Akademii Ruchu Alicja Nauman ze swoją „Wyspą”, motywem obecnym już w jej twórczości. Rob Wasiewicz i Joanna Hawrot zaprezentują z kolei w galerii LETO „Piosenki Emilki”. W Turnusie Tomek Paszkowicz będzie szukał odpowiedzi na pytanie „Czy sztuczna inteligencja też kocha?”.
W Stacji Muranów o nauczaniu maszynowym dyskutować będą osoby ze środowisk artystycznych i naukowych. Rozmowa między Grzegorzem Głowienko, Piotrem Rutkowski i Lindą Lach będzie rozwinięciem wystawy tej ostatniej w Galerii Jednostka. W Galerii Le Guern odbędzie się spotkanie z Natalią Załuską i Tomaszem Ciecierskim, którzy opowiedzą o indywidualnych metodach badania granic malarstwa. Tomasz Mróz i adw. Marek Małecki będą rozmawiać w Galerii Monopol o aspektach prawnych związanych ze sztuką współczesną, m.in. o swobodzie wypowiedzi artystycznej i cenzurze. Przyczynkiem do dyskusji jest reakcja części mieszkańców Opola na rzeźbę Mroza wystawioną w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu w ramach cyklu wystaw „Co robić czekając?”. Spotkanie z Wojciechem Bąkowskim w galerii Stereo ma z kolei na celu przybliżenie literackich wątków jego twórczości i będzie miało charakter „wieczorku poetyckiego”. W Gunia Nowik Gallery odbędzie się spotkanie wokół wystawy Anny Orłowskiej „Zaświaty”, a także wydanej przez nią książki „Warm Mother Cold Mother”, w którym wezmą udział również kuratorka Katarzyna Roj i wydawca Stefan Lorenzutti.
W lokalu_30 odbędzie się XXIX Seminarium Feministyczne. Tematem jest „Nowa zbiorowość – o dzisiejszych perspektywach na sztukę kobiet lat 70.” Organizatorki – Anka Leśniak, Agnieszka Rayzacher, Karolina Majewska-Guede, Paulina Olszewska, Dorota Walentynowicz – i osoby uczestniczące chcą wspólnie przyjrzeć się nowemu horyzontowi badawczemu i dzisiejszym praktykom: artystycznym, badawczym i teoretycznym względem sztuki kobiet lat 70.
Spora część wydarzeń będzie związana z muzyką. Koncerty zagrają eksperymentująca wokalnie Antonina Nowacka, której wystawa znajduje się w galerii wanda oraz twórca muzyki elektronicznej Fischerle, którego występ organizowany jest w partnerstwie z festiwalem muzyki eksperymentalnej Avant Art. Perkusista Wojtek Kurek zaprezentuje solowy występ elektroakustyczny w HOS. Znany ze swojej działalności malarskiej Kamil Kukla wystąpi z programem muzyki ambientowej w Pianie.
Program 13. edycji WARSAW GALLERY WEEKEND
W tym roku 28 września a 1 października 37 galerii zaprezentuje aż 44 wystawy. Artyści i artystki jak co roku biorą na warsztat to, co obecnie na świecie ważne. Wśród eksplorowanych przez twórców i twórczynie tematów dominują wątki związane z ciałem i tożsamością, technologią i rozwojem sztucznej inteligencji, stanem naszej planety w obliczu kryzysu klimatycznego oraz pamięcią i stosunkiem do historycznych narracji. Nie zabraknie też odniesień do bieżącej sytuacji społeczno-politycznej oraz prowokujących komentarzy do współczesności.
Zobaczymy czołowe nazwiska polskiej sztuki, takie jak Zbigniew Libera, Mariola Przyjemska, Wojciech Bąkowski czy Małgorzata Mirga-Tas, jak i prace osób dopiero wchodzących na scenę artystyczną. Twórcy i twórczynie zaprezentują nowe prace, przygotowane specjalnie na WGW, jak również archiwalne dzieła zestawione w nowych, oryginalnych kontekstach. Zobaczymy przegląd najciekawszego współczesnego malarstwa, rysunku, fotografii, form video, instalacji, rzeźb i obiektów tworzonych przy pomocy zarówno tkanin jak i sztucznej inteligencji.
- Asymetria / „Plansze archeologiczne” / Zbigniew Libera, Mariola Przyjemska
- Bacalarte / „Szlak” / Anna Klimczak
- Biuro Wystaw / „Wobec Innego” / Dominik Jałowiński
- BWA Warszawa / „Pochwała nudy” / Josep Maynou, Zygmunt Rytka, Małgorzata Szymankiewicz
- Dawid Radziszewski / „Lalka” / Tomasz Kowalski
- ESTA / „I have outgrown my skin” / Natalia Bażowska
- Ewa Opałka / „Trick at Mecone” / Mariola Przyjemska
- Fundacja Galerii Foksal / „Jangare” / Małgorzata Mirga-Tas
- Fundacja Profile / „Czerwone przedmioty bez uzasadnienia” / Jarosław Kozłowski
- Gunia Nowik Gallery / „Chłopaki” / Krzysztof Jung
Gunia Nowik Gallery (Muzeum Ziemi Willa Pniewskiego) / „Zaświaty” / Anna Orłowska
- HOS / „Hold Me Closer” / Marta Niedbał, Paweł Olszczyński
- Import Export / TBA / Veronika Hapchenko
- Jednostka / „Trans-line: What If I Never Use It Again?” / Linda Lach
- Krupa / „Umierająca Gaja” / Paweł Baśnik
- Le Guern / „Kształty bliskoznaczne” / Tomasz Ciecierski, Natalia Załuska
Le Guern (Audi City Warszawa) / „Morfa” / Krzysztof Franaszek
- LETO / „O, Lie on Me” / Angelika Markul
LETO (Emilii Plater 14) / „Mansarda Emilii” / Joanna Braun, Lera Dubitskaya, Maria Kozak, Alex Urban, Aleksandra Waliszewska, Igor Kubik, Marcin Janusz, Wojciech Ireneusz Sobczyk, Maurycy Gomulicki, Sasza Wiktor, Xawery Wolski
LETO (Bar Rascal) / „Marella” / Angelika Markul
- lokal_30 / „Zbliżenie” / Jolanta Marcolla, Izabella Gustowska
- Łęctwo / „Oczy patrzące z wnętrza głowy” / Przemysław Piniak
- m² / „(Bez)Błędne Rycerki” / Viola Głowacka
- Monopol / „Słońce było pierwsze” / Bartłomiej Hajduk, Tomasz Mróz, Teofil Ociepka
- Olszewski / „Chlust” / Stanisław Ignacy Witkiewicz
- Piana / „Shell Tears” / Szymon Kobylarz, Kamil Kukla, Michał Zawada
- Piktogram / „The Dream House World” / Agata Ingarden
- Pola Magnetyczne / „Prison Boys” / Sebastian Winkler
- Polana Institute / „Panoramy” / Dominika Kowynia, Mikołaj Sobczak
- Propaganda / „Everything Not Saved Will Be Lost” / Kijewski/Kocur
- Raster / „SZESNASTY ŚWIAT” / Janek Simon
Raster / „Ogród rzeźby” / Oskar Zięta
- Stereo / „Parę szczegółów” / Wojciech Bąkowski
- Szara / „Płatki rżnięte” / Monika Falkus
- Szydłowski / „FIVE” / Sławomir Elsner, Uwe Wittwer
- Śmierć Człowieka / „Siebie, przecież, nie jestem głodna” / Małgorzata Widomska
- Turnus / „Randka z WGW” / Paweł D Zięba i Adam Nehring, Sebastian Mikoś
i Klaudia Figura, Michał Maliński i Weronika Guenther, Wiktoria Kieniksman i Mikołaj Sobotka, Olivia Rosa i Piotr Kowalski - wanda / „Ear Piece” / Ksenia Gryckiewicz, Antonina Nowacka
- Wizytująca / „Każdy jest u siebie” / Martyna Ścibior, Kinga Popiela, Michał Frydrych
- Wschód / „Tkanka łączna” / Karolina Bielawska
Wschód (Clay.Warsaw) / „Remont” / Paweł Śliwiński
- The Naked Room / „Anna Zvyagintseva” / Anna Zvyagintseva
- Voloshyn Gallery / „Optical Prostheses” / Danylo Halkin
- Polana Institute, LETO, Gunia Nowik Gallery / „BEL(L)A” / Hannah Sophie Dunkelberg, Kaja Gadomska, Magdalena Karpińska, Marta Nadolle, Paulina Włostowska
13. edycja Warsaw Gallery Weekend odbędzie się w dniach 28.09-01.10.2023. Program wydarzeń towarzyszących potrwa do końca października. Wstęp na wszystkie wystawy
i spotkania jest bezpłatny. Patronem wydarzenia jest Miasto Stołeczne Warszawa.