Celem akcji społecznej #WarszawaOddycha jest zwiększenie świadomości na temat jakości powietrza oraz zachęcenie do natychmiastowego działania, ponieważ każdy z nas ma wpływ na środowisko i może się przyczynić do jego poprawy.
Dlaczego smog jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci?
Układ oddechowy u dzieci charakteryzuje się bardzo wąskimi drogami, w których znajduje się wiele gruczołów śluzowych. Przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu powoduje podrażnienie, co w konsekwencji może prowadzić do duszności oraz infekcji. Dzieci, które obciążone są chorobami przewlekłymi typu astma, mukowiscydoza, nadreaktywność oskrzeli oraz wady serca są szczególnie narażone na drażniące działanie smogu, co może prowadzić do ogólnego pogorszenia stanu ich zdrowia.
Problem smogu w Warszawie
Czynniki, które wpływają na powstawanie smogu to: nieodpowiednie spalanie węgla, spalanie śmieci i korzystanie z paliw stałych niskiej jakości. Jest to przyczyną tworzenia się „smogu londyńskiego” zarówno w Warszawie, jak i innych dużych aglomeracjach. Pojawia się w sezonie grzewczym – zazwyczaj od października do marca.