Trwają prace nad Placem Centralnym. Inwestycja rozpoczęła się latem 2023 r. Obecnie trwają roboty ziemne i prace rozbiórkowe. Jeśli zima będzie łagodna, wiosną skorzystamy z uroków Placu Centralnego przed Pałacem Kultury.
Zbudowano cztery zbiorniki retencyjne. Na placu pojawiły się też już pierwsze próbki docelowej nawierzchni. W listopadzie przy nawierzchni na Placu Centralnym jednocześnie ma pracować od 6 do 8 ekip. Dzięki temu dziennie na placu będzie przybywać ponad 200 m² kamienia. W nowym projekcie znalazło się również miejsce na zieleń.
O szczegółach mówił Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.
Zasadzone zostaną m.in. lipy i miłorzęby. System nawodnienia i odwodnienia z użyciem deszczówki, który posłuży sadzonkom, został już wykonany.
Pozostałe prace
Rozbierana jest trybuna główna, z której w 1956 roku Władysław Gomułka ogłosił, że przejmuje władzę w Polsce. Z jej materiałów zostanie zbudowany podobny obiekt, o czym opowiedział Łukasz Puchalski.
Nieregularny układ chodników i zieleni odwzoruje sieć dawnych ulic i zarys budynków za pomocą kolorów, kształtów i rozmiarów kamieni.
Najbardziej intensywne są prace obok Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dziennie ma przybywać 40 m² kamienia, a w sumie do wyłożenia jest ponad 12,5 tys. m².
Pierwotnie plan zakładał zakończenie prac we wrześniu, ale opóźnienie spowodowały szeroko zakrojone badania archeologiczne, które były przyczyną opóźnienia. Wśród znalezisk są m.in. monety i wyposażenie lokali, jakie tam się znajdowały. Najcenniejsze znaleziska są oczyszczane, aby później trafić do muzeów.
Obecny plan zakłada, że warszawiacy będą mogli korzystać z nowej przestrzeni pod Pałacem Kultury wiosną 2025 roku.