Studenci Politechniki Warszawskiej, którzy planują zamieszkać w akademikach, powinni przygotować się na wzrosty cen. Na ten moment nie wiadomo, o ile dokładnie zdrożeją, jednak z pewnością nie będą kosztowały tyle co dotychczas. W minionym semestrze za pokój dwuosobowy trzeba było zapłacić od 360 do 480 złotych, a za jednoosobowy od 460 do 600 złotych.
Inflacja oczywiście tak, ale to nie jest tylko problem inflacji, ona wynika oczywiście ze wzrostu cen, przede wszystkim energii i kosztów utrzymania domów akademickich. Biorąc to pod uwagę zmuszeni jesteśmy rzeczywiście w kolejnym roku akademickim podnieść stawki za pokoje w akademikach. Staramy się nie przełożyć całego kosztu wzrostu cen na studentów, więc na pewno będzie to poniżej inflacji. Natomiast jaki dokładnie będzie to poziom podwyżek, dziś jeszcze nie umiem powiedzieć. Staramy się, by było one, jak najniższe, ale będą na pewno — powiedział rzecznik prasowy Politechniki Warszawskiej Krzysztof Szymański.
Czy rząd pomoże studentom?
Rzecznik Politechniki Warszawskiej podkreślił, że pomocny w tej sytuacji mógłby być rządowy program, który wspomógłby finansowo uczelnie oraz studentów.
Finanse uczelni w Polsce stoją dziś przed olbrzymim wyzwaniem. Koszty rosną, najzwyczajniej w świecie uczelnie potrzebują pieniędzy. Jeżeli pojawi się jakiś program rządowy, który mógłby wesprzeć studentów w tym zakresie, to my byśmy się z tego cieszyli. Na dzień dzisiejszy nie mamy informacji o takim programie — dodał.
Ceny akademików wzrosną również na innych stołecznych uczelniach
Akademiki podrożeją również na innych stołecznych uczelniach. Wzrost cen o 5% zapowiada SGH. Ceny ma podnieść również SGGW. Na podobny krok prawdopodobnie zdecydują się również inne placówki edukacyjne.
W porównaniu do ubiegłego roku planujemy nieznaczny, rzędu 5 %, wzrost cen za akademiki. Jest to oczywiście związane z procesami inflacyjnymi, których jesteśmy świadkami. […] Oczywiście w porównaniu do tempa inflacji to ten wzrost jest niewielki. W tamtym roku miejsce w pokoju dwuosobowym wynosiło 600 złotych, a teraz to będzie 630 – powiedział Mariusz Sielski rzecznik prasowy SGH.