Warszawskie Architektki – trwa nabór do projektu

Warszawskie Architektki – trwa nabór do projektu

W ramach projektu pięć współczesnych architektek: Małgorzata Kuciewicz, Natalia Paszkowska, Marta Sękulska-Wrońska, Aleksandra Wasilkowska i Anna Zawadzka-Sobieraj, podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi koleżankami. Współpraca międzypokoleniowa będzie miała charakter warsztatowy i mentoringowy. – Każda z naszych mentorek reprezentuje różne i bardzo autorskie podejście do tworzenia architektury – mówi Monika Komorowska z ZODIAK-u.

Małgorzata Kuciewicz ze studia projektowego Centrala działa eksperymentalnie, badawczo i artystycznie; jest współautorką wystaw, instalacji i publikacji m.in. na biennale w Wenecji a także koncepcji „Uśmiechu Warszawy”. Natalia Paszkowska współtworzy pracownię WWAA, w której powstał projekt Służewskiego Domu Kultury – zmieniający myślenie o lokalnych instytucjach kultury w Warszawie. Marta Sękulska-Wrońska współprowadzi studio WXCA, które zaprojektowało kompleks muzealny na Cytadeli. Architektkę i scenografkę Aleksandrę Wasilkowską fascynuje architektura cienia, której na co dzień nie dostrzegamy, ale ma olbrzymi wpływ na nasze funkcjonowanie, jak choćby miejskie bazary – takie, jak zaprojektowane przez nią Targowisko Bakalarska. Z kolei Anna Zawadzka-Sobieraj, aktywnie działająca w warszawskim Stowarzyszeniu Architektów Polskich (gdzie współtworzyła tzw. zielone standardy), patrzy bardziej na wymiar ekologiczny architektury.

Tropem słynnych architektek

Podczas warsztatów doświadczone architektki – razem z młodymi adeptkami zawodu – zbadają i zinterpretują prace wybranych architektek z przeszłości, które miały wpływ na kształtowanie się Warszawy. Projekt jest też okazją do przypomnienia i odkrycia na nowo dziedzictwa warszawskich architektek.

W stolicy tworzyły wybitne architektki, takie jak m.in. Barbara Brukalska – współautorka ikonicznego i awangardowego własnego domu na Żoliborzu; Halina Skibniewska – projektantka uwielbianego do dziś przez mieszkańców osiedla Sady Żoliborskie; Helena Syrkus – współautorka Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Kole; Maria Piechotka – współautorka osiedli bielańskich; Zofia Hansen – współautorska osiedla Przyczółek Grochowski; Jasna Strzałkowska-Ryszka – autorka kilku stacji warszawskiego metra.

W projekcie mogą wziąć udział m.in. architektki rozpoczynające przygodę z projektowaniem oraz studentki architektury. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 października. Dla uczestniczek zostało przewidziane wynagrodzenie.

Architektki to projekt Miasta Stołecznego Warszawy realizowany we współpracy z  Stowarzyszeniem Artanimacje. Partnerami są: Kirov & Partners, Fundacja Pasja do Edukacji i Rozwoju oraz Oddział Warszawski SARP.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.