Od ponad 30 lat Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy doposaża polskie w szpitale w najwyższej klasy specjalistyczny sprzęt. Urządzenia, na których widnieją serduszka Orkiestry możemy spotkać praktycznie w każdym szpitalu w Polsce. Ale działania WOŚP nie ograniczają się tylko do Orkiestry.
Do tej pory za zebrane podczas finałów środki, Fundacja zakupiła ponad 70 tys. urządzeń do szpitali w całej Polsce.
– mówi ordynator Oddziału Neonatologii w Szpitalu im. Świętej Rodziny w Warszawie, Beata Pawlus.
Podczas ostatniego, 32. Finału zadedykowanego chorobom płuc, udało się zebrać niemal 300 milionów złotych.
Leżanki dla bliskich pacjentów
Ale WOŚP to nie tylko finał i zakup specjalistycznego sprzętu, to także troska o komfort pacjentów szpitali i ich bliskich. Obecność rodzica w trakcie leczenia jest niezwykle istotna, ponieważ wspiera i ułatwia pacjentom powrót do zdrowia. WOŚP zadbała o to, aby rodzice w komfortowy sposób mogli czuwać przy chorym dziecku.
– mówi specjalistka pediatrii i neonatologii, kierownik Oddziału Pediatrii w Szpitalu im. Świętej Rodziny w Warszawie, Urszula Koneczna. Niegdyś rodzice spali na rozkładanych na szpitalnej podłodze karimatach bądź krzesłach, teraz sukcesywnie poprawiana jest infrastruktura szpitalna, z której korzystają bliscy chorego.
Bezpieczeństwo dzieci
Dla lekarzy pediatrów szczególnie istotne jest troska o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci. WOŚP odpowiada na ich potrzeby i prowadzi specjalne programy, które wspomagają najmłodszych i ich rodziców nawet od narodzin.
– mówi Urszula Koneczna. Orkiestra prowadzi także rozmaite działania profilaktyczne, zwłaszcza wobec najmłodszych.
Badania retinopatii u wcześniaków
Retinopatia oka to choroba, podczas której u pacjenta obserwuje się patologiczne zmiany w obrębie siatkówki.
– mówi ordynator Oddziału Neonatologii w Szpitalu im. Świętej Rodziny w Warszawie, Beata Pawlus.
Badania słuchu
Podczas Finałów WOŚP prowadzone są akcje, podczas których można wykonać bezpłatne badania, ale pamiętajmy, że orkiestra gra przez cały rok, nie tylko w styczniu.
– mówi Beata Pawlus. Do tej pory przebadanych zostało ponad 7 milionów dzieci, dzięki całorocznemu programowi Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu badane są praktycznie wszystkie noworodki w kraju.