Władze Warszawy zachęcają do oszczędzania wody. Ruszyła akcja „Szanuj wodę”

fot. um.warszawa.pl

Miasto rozpoczyna akcję „Szanuj wodę”, która ma za zadanie zachęcać do zakręcania, zbierania i oszczędzania wody. Promują ją charakterystyczne niebieskie plakaty z symbolem kropli. Władze podkreślają, że w Warszawie nie zabraknie wody, jednakże takie problemy mogą pojawić się w innych regionach Polski. 

Dlaczego to takie ważne? Zmniejszenie zużycia to nie tylko pomoc dla przyrody, ale także jeden ze sposobów walki z globalnym ociepleniem. Dostarczenie wody do sieci i jej podgrzanie wymaga zużycia energii. Dlatego im mniej wody zostanie wykorzystane, tym mniejsze będzie zapotrzebowanie na energię, a zatem węgiel czy gaz do jej produkcji. Co ważne, niższe zużycie wody przekłada się na niższe rachunki dla mieszkańców — pisze miasto w komunikacie dotyczącym tej akcji. 

Co robi Warszawa, by oszczędzać wodę? 

Władze stolicy podkreślają, że niezwykle ważną rolę pełni wykorzystywanie odnawialności zasobów związanych z opadami deszczu. Ważna jest retencja i używanie deszczówki. By promować takie rozwiązania, miasto udziela dotacji do zatrzymywania wód opadowych i roztopowych. Władze miasta starają się również wprowadzać w mieście rozwiązania, które sprzyjają oszczędzaniu zasobów wody.

Jednym z przykładów jest np. świeżo uruchomiony parking „Parkuj i jedź” PKP Żerań, gdzie deszczówka zbierana przez system odwodnienia nie trafia bezpośrednio do kanalizacji, ale jest odprowadzana do gruntu na całej działce poprzez drenaż rozsączający. Retencji sprzyja również zazielenianie torów tramwajowych. W stolicy ich długość wynosi już 27 km — przekazują przedstawiciele miasta. 

Kampania „Szanuj wodę” ma promować proekologiczne zachowania

Kampania organizowana przez miasto ma na celu zachęcać do zmieniania swoich nawyków związanych z oszczędzaniem wody. Chodzi o takie zwyczaje, jak zakręcanie kranu podczas mycia zębów, branie prysznica zamiast kąpieli czy korzystanie z perlatorów w kranach. Mieszkańcy Warszawy powinni również zbierać wodę w czasie opadów, a następnie ją wykorzystywać. 

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w 2020 r. ilość opadów w Warszawie wyniosła 645 litrów na 1 mkw. w skali roku. Oznacza to, że na dach o powierzchni 70 mkw. przez rok spadło około 36 tys. litrów wody. Przy założeniu maksymalnej retencji, można byłoby zebrać nawet średnio 100 litrów wody na dobę — pisze miasto w komunikacie. 

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.