Od 1 lutego będzie można składać wnioski o świadczenie wychowawcze 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rozpocznie się on 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 31 maja 2025 r. Beneficjenci programu „Rodzina 800+”, którzy już pobierają świadczenie nie powinni przed tym terminem składać wniosków.
– Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych w rodzinie dochodów. Żeby otrzymać wsparcie na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przyjmowanie wniosków rozpocznie się 1 lutego 2024 r. – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.
Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie 800 plus?
Wnioski będzie można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej i portalu Emp@tia. Jeśli wniosek o świadczenie złożono na okres 2023/2024 w aplikacji mZUS i ZUS je przyznał, to klient może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres. Taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby można je edytować. Podobnie jak w przypadku PUE, jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, klient może w kreatorze wniosku pobrać ich dane (m.in. PESEL, datę urodzenia) automatycznie. Dzięki temu nie trzeba wpisywać ich ręcznie.
Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2024 r. ZUS wypłaci pierwsze świadczenie do 30 czerwca 2024 r. Jeśli wniosek wpłynie w maju 2024 r. uprawniony świadczenie otrzyma do 31 lipca 2024 r. wraz z wyrównaniem od czerwca, a jeśli w czerwcu 2024 r. to ZUS wypłaci pieniądze do 31 sierpnia 2024 r. także z wyrównaniem od czerwca. Świadczenia na podstawie wniosków, które wpłyną od lipca będą już wypłacane tylko z wyrównaniem od miesiąca, w którym wypłynęły.
Uwaga na oszustów
– Do ZUS docierają sygnały o klientach, którzy otrzymali na swój adres e-mail link do wniosku, który pozwoli podwyższyć świadczenie wychowawcze z 500 zł do 800 zł. To oszustwo. ZUS nie wysyła takich wiadomości. Nie należy odpowiadać na taką wiadomość, ani otwierać załączników czy linków. Zazwyczaj celem takiego e-maila jest wyłudzenie danych z formularza, zainfekowanie komputera i uzyskanie w ten sposób dostępu do naszych danych – przestrzega Wojciech Ściwiarski.