Województwo mazowieckie – wzrost popularności fotowoltaiki

fot. artykuł sponsorowany

Panele fotowoltaiczne w województwie mazowieckim

Województwo mazowieckie zaraz po Śląsku zajmuje drugie miejsce pod względem zużycia energii elektrycznej w Polsce. Ponieważ większość energii pochodzi z konwencjonalnych źródeł, inwestycja w odnawialne źródła energii wydaje się wręcz koniecznością. Panele fotowoltaiczne zyskują na popularności. Możliwość skorzystania z dofinansowania pozwala na szybszą spłatę inwestycji. Wystarczy tylko kilka lat, by poniesione koszty w pełni się zwróciły. Oferowane rządowe programy wsparcia dla Beneficjentów cieszą się coraz większą popularnością. W marcu 2021 roku liczba prosumentów przekroczyła w naszym kraju pół miliona. Szybki rozwój gospodarczy stolicy i sąsiadujących z nią miejscowości, przyczynia się do zwiększenia zapotrzebowania energetycznego w tym województwie. Celem władz miasta jest promocja zrównoważonej energetyki i jak największe uniezależnienie się od elektrowni węglowych.

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla Mazowsza

Beneficjenci mają szeroki wybór i mogą skorzystać z najbardziej odpowiadającej im oferty dofinansowania do systemu fotowoltaicznego. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się nad najkorzystniejszą formą dotacji. Na rynku dostępne są firmy zajmujące się dostarczaniem fotowoltaiki, które dodatkowo oferują wsparcie w zakresie pozyskania dofinansowania. Jeśli jednak wnioskodawca chce zrobić to samodzielnie, ma taką możliwość poprzez stronę internetową danego programu. Jest tam krok po kroku wyjaśnione, w jaki sposób składać wniosek i jakie dokumenty są niezbędne. Oto lista kilku programów rządowych:

· program “Mój Prąd 3.0” – wnioski można składać od lipca tego roku. Beneficjentami programu są osoby, których moc instalacji wynosi 2-10 kW i spełniają wszystkie wymogi, które zawarte są w regulaminie programu. Wysokość dotacji w tym roku wynosi 3000 tysiące złotych. Nabór wniosków ma trwać do 22.12 br. lub do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel.

· program “Czyste Powietrze” – jego głównym założeniem jest zmniejszenie emisji CO2, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych z wykorzystaniem przestarzałych źródeł ciepła oraz niskiej jakości paliwa. Chętni mogą skorzystać z dofinansowania, ale muszą wymienić stare źródło ciepła na nowe – np. na pompę ciepła powietrze – woda. Dodatkowym bonusem jest możliwość dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej (jej moc musi mieścić się w granicach od 2-10 kWp). Maksymalna kwota wsparcia może wynosić 5 tysięcy złotych.

· ulga termomodernizacyjna – z ulgi tej mogą skorzystać wszyscy podatnicy.

Warunek to posiadanie na własność budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Wszystkie przedsięwzięcia termomodernizacyjne powinny być ukończone przed upływem trzech kolejnych lat. Okres ten należy liczyć od końca roku podatkowego, w którym poniesiony był pierwszy podatek. W zeznaniu podatkowym wystarczy odliczyć odpowiednią kwotę. W tym roku podatkowym to 53 000 tysiące złotych.

· programy regionalne – władze gmin często oferują dofinansowanie do fotowoltaiki. Warunki i wysokość dopłat uzależniona jest od programu. Informacji na temat szczegółów i warunków dofinansowania najlepiej dowiadywać się bezpośrednio w urzędach miasta.

Jak Mazowsze radzi sobie ze zmianami klimatu?

W stolicy system fotowoltaiczny znajduje swoje zastosowanie nie tylko na dachach prywatnych posesji. Panele fotowoltaiczne możemy znaleźć także w miejskiej przestrzeni –

wiaty autobusowe, oświetlenie billboardów, sygnalizacja świetlna. Także coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na ekologiczne rozwiązania w swojej firmie. Dodatkowo w tym rejonie Polski powstają farmy fotowoltaiczne o mocy od kilkudziesięciu kilowatów do nawet kilku megawatów. Wyprodukowany, czysty prąd trafia do sieci elektroenergetycznej, a następnie do odbiorców.

Więcej pod adresem: https://columbusenergy.pl/blog/fotowoltaika_warszawa/

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.