Wtedy i dziś na Placu Centralnym. Uczta dla archeologów w centrum miasta

Autor: A-A Collective

Podczas prac archeologicznych na przyszłym „Placu Centralnym” Warszawy natrafiono na bogactwo historycznych artefaktów, które rzucają nowe światło na przeszłość tego obszaru. XIX- i XX-wieczne monety, biżuteria, flakoniki po perfumach oraz guziki to tylko niektóre z rzeczy odkrytych w piwnicach kamienic dawnej ul. Złotej. Te fascynujące znaleziska będą miały swoją premierę na wystawie „W drodze na plac” już w maju, podczas Nocy Muzeów.

Przebudowa Placu Defilad rozpoczęła się rok temu, a teraz przy Pałacu Kultury i Nauki powstaje zielona przestrzeń, będąca miejscem codziennych spotkań i wydarzeń kulturalnych.

Ślady historii Warszawy odsłaniają się tutaj w najbardziej nieoczekiwany sposób. Podczas prac budowlanych natrafiono na pozostałości kamienic przy dawnej ul. Złotej, które zostały zasypane podczas odbudowy stolicy. Te odkrycia to prawdziwa żywa tkanka miasta, która tętniła życiem przed II wojną światową.

Najbardziej porywające znaleziska obejmują kilkanaście monet, w tym srebrną monetę z Imperium Osmańskiego oraz austriacki krajcar z XIX wieku. Oprócz tego, odkryto opakowania po perfumach, kosmetykach i lekach, które pochodzą z kamienicy przy ul. Złotej 20. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się też guziki i szklane pierścienie, prawdopodobnie pochodzące z dawnego składu dodatków krawieckich.

Historia tego miejsca sięga daleko przed wojną, gdy krzyżowały się tu ulice Wielka ze Złotą, a gęsta zabudowa tworzyła centrum życia miasta. Zagłada tego obszaru zaczęła się podczas niemieckich bombardowań, a potem dopełniła się podczas powstania warszawskiego. Teraz, dzięki odkryciom archeologicznym, przeszłość łączy się z teraźniejszością, tworząc nowe serce stolicy.

Nowy Plac Centralny Warszawy, który zostanie oddany do użytku w nadchodzącym roku, będzie nie tylko nowoczesną przestrzenią, ale również pomnikiem historii miasta. Odkryte artefakty zostaną poddane pracom konserwacyjnym i zaprezentowane mieszkańcom na specjalnej wystawie, integrując przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Warszawy w jednym miejscu.

Otwarcie placu centralnego zbiegnie się z inauguracją działalności Muzeum Sztuki Współczesnej (25 października), którego budowa również dobiega końca.


Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.